IMPALA’dan İkinci Dalga Covid Önerileri

Avrupa Bağımsız Müzik Şirketleri Derneği IMPALA, mevcut krizin Avrupa’daki bağımsız firmalar üzerindeki etkilerini ele almak için bir Covid-19 Task Force (Görev Gücü) kurmuştu. Bu görev gücünün ana odağı, müzik ve diğer kültürel sektörlerdeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler, sanatçılar ve serbest çalışanlar için Avrupa genelinde güvenli bir ağın koordinasyonunu sağlamaktı.

 

Covid-19 krizinin ilk çıktığı dönemlerde IMPALA alınması gereken bir dizi önleme ilişkin kriz planını ve yol haritasını açıklamıştı. Haberin detayları için tıklayınız.

 

Dokuz ay sonra ikinci dalganın ortaya çıkmasıyla IMPALA Covid-19 Task Force yeni bir çağrıda bulundu ve yeni önerilerini yayınladı.

 

Öneriler üç temel noktaya işaret ediyor:

 

a) Kriz önlemlerini genişletmek ve kültür için% 6’lık temel etrafında 5 yıllık muhteşem bir strateji oluşturmak

 

b) En çok ihtiyacı olanlara destek vermek için daha fazla koordinasyon ve şeffaflık

 

c) Kriz sürecinde yenilikçi yaklaşımlar nasıl desteklenebilir, sektörün rolü ne olmalı.

 

IMPALA, müzik gibi sektörlerin krizden en son çıkacak sektörler arasında olduğunu ve potansiyel bir üçüncü dalga olmasa bile gelirler üzerinde doğrudan etkisinin yıllarca hissedileceğini belirterek, Avrupa pazarlarının ciddi bir düşüşe hazırlandığını ifade etti. IMPALA, Avrupa Birliği’nde ve üye devletlerde kurtarma planlarının uzatılmasını krizden çıkma planlarında kültüre % 6 oranında bütçe ayrılmasını ve beş yıllık bir strateji geliştirilmesini istedi.

 

IMPALA’nın önerileri arasında AB Telif Hakkı Direktifi’nin 17. Maddesine ilişkin metne bağlı kalarak direktifin bir an önce uygulanmasını sağlamanın önemli öncelik olduğu belirtiliyor.

 

IMPALA ayrıca  çevrimdışı ve çevrimiçi medyadan müzik ve çeşitliliğe daha fazla yer vermelerini  isterken, karar vericilerden inovasyonun önündeki engelleri kaldırmalarını ve yenilenmeyi desteklemelerini istiyor. Konserler, canlı yayınlar ve plak mağazası satışlarına uygulanan KDV başka bir konu olarak gündeme getirildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Almanya’da Kültür, Eğlence ve Yayıncılık Sektörlerine Büyük Destek

 

IMPALA Yönetim Kurulu Başkanı Helen Smith, “IMPALA’nın çağrısının amacı durumu değerlendirmek ve ileriye bakmaktır. Bu, yeni nesil sanatçılara ve müzik profesyonellerine tutkularının peşinden gitmeleri ve Avrupa’nın çeşitliliğine ve büyümesine katkıda bulunmaları için ilham vermek için çok önemlidir” diyor.

 

IMPALA’nın önerilerine linkten ulaşabilirsiniz.

 

Fotoğraf: impalamusic.org