HADOPI Kapanıyor

Fransa’nın yıllar önce internet korsanlığıyla mücadele için kurduğu Hadopi kapanıyor. Hadopi yerine ARCOM adlı yeni bir kurum oluşturuluyor.

 

İnternet korsanlığında yaşanan gelişmelere artık yanıt veremeyen Hadopi nedeniyle Fransa yeni bir korsanla mücadele sistemi için yasa tasarısını hazırlamış, parlamento görüşmelerini başlatmıştı.

 

Fransa parlamentosu tarafından kabul edilen yeni yasaya göre CSA (Yüksek Görsel İşitsel Konseyi) ile HADOPI birleştirilecek ve 2022 Ocak ayında ARCOM (Görsel-İşitsel ve Dijital İletişim Düzenleme Kurumu) ismindeki yeni kurum faaliyete geçecek. ARCOM yasa dışı streamingten dağıtımın engellenmesine ve sportif yayınların korsan yayınlanmasına kadar bir çok alanda faaliyet gösterecek.

 

H on sene önce faaliyete geçmesiyle birlikte tedrici yaptırım uygulamasının başlatıcısı olmuş bu yaklaşım farklı ülkelerde de tartışılmıştı. Zaman içinde farklı dijital kullanımların gündeme gelmesiyle birlikte HADOPI’nin etkinliği düşmüştü.

 

Fransa’nın yeni yasası “Dijital çağda kültürel eserlere erişimin regülasyonu ve korunması” başlığını taşıyor. ARCOM HADOPI yetkileri’ne ek olarak streaming, mirror siteler, kara listeler, çocukların korunması vb. alanlarda da çalışacak.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Fransa’da İnternet Korsanlığıyla Mücadelede Yeni Strateji