Google’ın Sonos Patentlerini İhlali Nedeniyle Aldığı Ceza Kesinleşti

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Ağustos ayında teknoloji devinin Sonos ile patent ihlali anlaşmazlığında Google’a karşı ön kararını yayınlamıştı. ITC kararı kesinleştirdi, YouTube’un ana şirketine ceza verdi ve soruşturmayı sonlandırdı.

 

Yasal savaş, Sonos’un Google’ı akıllı hoparlör teknolojisini içeren beş patenti ihlal etmekle resmen suçlamasıyla Ocak 2020’de başlamıştı. Şikayetlerin bir parçası olarak Sonos, ITC’den Google’ın Amerika’da dizüstü bilgisayar, telefon ve akıllı hoparlör satmasını yasaklamasını talep etmişti.

 

Google ve Sonos, 2013 yılında, Sonos ürünlerine Google Play Müzik desteği sağlamak için iş birliğine gitmişlerdi ve Google, işbirliği aracılığıyla elde edilen özel bilgileri, Sonos’un çok odalı hoparlör teknolojisini yükseltmek için kullanmıştı. Bu süreçte toplamda yaklaşık 100 patenti ihlal ettiği ileri sürüldü.

 

Söz konusu kararın başlangıcında davaların merkezindeki beş Sonos patentiyle bağlantılı olarak Google’ın, “Bir veya daha fazla hak talebini ihlal eden belirli müzik çalarları ve denetleyicileri, bunların bileşenlerini ve bunları içeren ürünleri ithal ederek, ithalat için satış yaparak veya Amerika Birleşik Devletleri’nden satarak”, 1930 tarihli Tarife Yasası’nın 337. maddesini ihlal ettiği belirtiliyor.

 

ITC’nin Google’a karşı kararı, California merkezli Mountain View şirketinin kendi adına, akıllı hoparlörler ve diğer birkaç cihaz dahil olmak üzere, söz konusu Sonos patentlerinden birini veya daha fazlasını ihlal eden başka ürün ve bileşenleri ithal etmesini yasaklıyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Alphabet 2020 Tablosunu Açıkladı