Google Hakkında Patent İhlali İddiası

Google’ın Sonos patentlerinin haklarına ihlal gerçekleştirdiği tespit edildi.

 

Digital Music News haberine göre, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu ilk kararında, Google’ın Sonos’un patentlerini ihlal ettiğini tespit etti.

 

Sonos Ocak 2020’de, akıllı hoparlörler hakkındaki beş patent hakkının ihlali nedeniyle Google’a dava açmıştı. Google’ın patentlerine erişim sağladığı ve sonrasında akıllı hoparlör teknolojisini çaldığını iddia etmişti. Sonos, Google’ın akıllı hoparlör pazarındaki rakibinin konumunu zayıflatmak, rakip ürünler oluşturmak için patent ihlalinde bulunduğunu iddia etmişti. Sonos, Nest Hub’lardan, Chromecast’lerden ve hatta Google’ın Pixel akıllı telefonlarından çok çeşitli Google ürünleri için satış yasağı istedi.

 

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu, Google’ın orijinal olarak belirtilen Sonos patentlerinin beşini de ihlal ettiğini tespit etti. Ancak bu karar komisyonun nihai kararı olmayabilir.

 

13 Aralık’ta nihai değerlendirme yapılacak olmasına karşın Google’a karşı bu karar sonucunda Sonos’un hisselerinin fiyatında artış gerçekleşti. Sonos’un hisseleri, patent kararı haberlerinin ardından pazartesi günü % 9 yükseldi. Sonos’un 2021’in ikinci çeyreğindeki geliri, bir önceki yıla göre % 52 artarak 378,7 milyon dolara ulaşmıştı.

 

Google, Sonos’un patent ihlali iddialarını reddetti ve teknolojiyi kendisinin geliştirdiğini savundu. Sonos ise, Google’ın ürün portföyünde satış yasağı olmaması için patent portföyü için bir telif anlaşması yapmasını istiyor.

 

Fotoğraf: hk
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify ve Pro Music Anlaşmaya Oturdu