Google Play Music Ekim Ayında Sonlandırılıyor

YouTube’un küresel müzik yöneticisi Lyor Cohen, Google’ın müzik streaming hizmetini önceki adı YouTube Red olan YouTube Music’le birleştireceğini ilk kez Temmuz 2017’de duyurmuştu. Ardından yaklaşık 3 yıl sonra Mayıs 2020’de Google Play Music’in kapatılacağı ilan edilmişti. Sonunda takvim ortaya çıktı.

 

YouTube tarafından yayınlanan bir blog yazısında YouTube Music’in, Aralık 2020’ye kadar Google Play Music’in yerini alacağı belirtildi. Kullanıcıların, müzik kütüphanelerini Google Play Music’ten YouTube Music’e  bu zaman dilimi içerisinde aktarma fırsatları olacağı da ifade edildi.

 

Blog yazısında belirtildiği üzere Google Play Music uygulaması aslında bu tarihten önce kullanımdan kaldırılacak. Eylül 2020’den itibaren Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da, Ekim ayında ise tüm küresel pazarlarda kullanıcılar artık Google Play Music uygulamasını kullanamayacaklar.

 

Google Play Music kullanıcılarının Eylül veya Ekim aylarında YouTube Music’e (istedikleri takdirde) geçmeleri gerekecek. Ancak çalma listelerini, müzik yüklemelerini, satın alımlarını, ‘beğenme’ verilerini aktarma programını kullanarak Aralık ayına kadar yapabilecekler.

 

Dinleyiciler ayrıca Google Play Music verilerini silme alternatifini de kullanabilecekler. Geçiş yapmayı seçmeyen kişilerin de Google’ın bildiriminden sonra Eylül / Ekim aylarında abonelikleri iptal edilecek.

 

Google Play Music zaman zaman geliştirilmeye çalışılsa da stratejik öncelik YouTube’un müzik aboneliği hizmetindeydi.

 

YouTube Music Premium’un resmi lansmanı Haziran 2018’de yapıldı. 2020 Şubat ayında YouTube, YouTube Music ve YouTube Premium hizmetleri için 20 milyondan fazla ücretli aboneye sahip olduğunu açıkladı.

 

Haziran ayında Midia Research, YouTube Music ve Google Play’in Mart 2020 sonunda küresel müzik aboneliğindeki payını % 6 olarak tahmin etmişti (yaklaşık 24 milyon kişi).

 

Öte yandan YouTube, telif hakları açısından müzik endüstrisi için önemli bir iş ortağı. Sadece 2019’da müzik hak sahiplerine 3 milyar dolardan fazla ödeme yaptığını söylemişti (Bakınız YouTube: 3 Milyar Dolar Ödeme Yeterli mi?).

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Kültür Covid 19’dan Çıkış Planlarının Merkezinde Yer Almalı

 

Google Play Müzik kapatılması, YouTube Music abonelerinde küçük bir artış sağlayacak ancak daha önemlisi kaynakların ve dikkatin % 100 Youtube Müsic uygulamalarına yönelmesi olacak.

 

Fotoğraf: Maik Jonietz