Youtube: 3 Milyar Dolar Yeterli mi?

YouTube 2019 yılında müzik endüstrisine 3 milyar Doların üzerinde ödeme yaptığını söyledi. Bu rakam YouTube’un yıllık reklam gelirlerinin %20’si. Müzik sektörü bu miktarın yetersizliğini söyleyerek Kayıp Değer’e dikkat çekiyor.

 

15 Milyar Dolar Yıllık Gelir

Geçtiğimiz günlerde YouTube 2019 yılında 15 milyar Doların üzerinde reklam geliri elde ettiğini duyurmuştu. YouTube reklam gelirlerini bir önceki yıla göre yaklaşık 4 milyar Dolar artırdı.

 

YouTube’un CEO’su hak sahiplerine 2019 yılı için reklam gelirleri ve abonelik gelirlerinden toplamda 3 milyar Dolarının üzerinde ödeme yaptıklarını söylüyor. Ayrıca kariyerlerini artırmak için sanatçılarla da iş birliği içerisinde çalıştıklarını ifade ediyorlar. Bugüne kadar Müzik Endüstrisi için yaptıkları ödemenin ise 12 Doların üzerinde olduğu iddiasındalar.

 

YouTube Music ve YouTube Premium 20 milyondan fazla aboneye sahip.

 

 

YouTube’un İddiası

Geçtiğimiz yıllarda Youtube’un hak sahiplerine Apple ve Spotify’dan daha az ödeme yaptığı tartışmaları sıklıkla gündeme gelmekteydi. 3 yıl öncesinde YouTube her bir hak sahibine talebe bağlı bin dinleme için sadece 1 Dolar ödeme yaparken Spotify ve Apple’ın 7 Dolar üzerinde ödeme yaptığı raporlanmıştı.

 

Ancak YouTube hak sahiplerine her zaman yeterli ölçüde ödeme yaptığını iddia etti. 2017 yılında YouTube ABD’de hak sahiplerine bin stream için 3 Doların üzerinde ödeme yaptığını, 2018 Eylül’ünde ise hak sahiplerine bir yılda 1,8 milyon Dolardan fazla ödeme yaptığını ve o güne kadar toplamda hak sahipleri için 3 milyar Dolardan fazla ödediğini iddia etti.

 

Youtube’un Hak Sahiplerine Yaptığı Ödeme Yeterli mi?

Bunu bir karşılaştırma yapmak suretiyle yanıtlamaya çalışalım. Spotify yıllık raporunda 2018’de 6,24 milyar Dolar olan gelirini artırarak 2019 yılında 7,60 milyar Dolara çıkardığını rapor etti. Spotify’ın gelirlerinin %65’inin hak sahiplerine gittiği iddia ediliyor. Müzik Endüstrisi için ödediği para 4,94 milyar Dolar olarak hesaplanıyor. Karşılaştıracak olursak YouTube’dan daha fazla bir değer. Neticede YouTube tüm dünya geneli için aylık abone sayısı 2019 sonu itibariyle 2 milyardan fazla. Spotify’ın ise 275 milyon. Bu durumda Spotify hak sahipleri için daha fazla ödeme yapmış oluyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Merlin ve Güney Koreli FLO Anlaştı

 

 

Yani YouTube reklamlardan ve abonelikten elde edilen gelirlerinin 1,5 Dolarını, Spotify ise reklamlardan ve aboneliklerden elde edilen gelirlerinin yaklaşık 18 Dolarını hak sahiplerine ödüyor. Üstelik Spotify’ın yıllık reklam geliri sadece 761 milyon dolar.

 

Dünya müzik endüstrisinin ve tüm hak sahiplerinin işaret ettiği kayıp değer olgusu tam da bu. Kullanıcı başına daha düşük bedel ödeyerek toplam gelirinden daha az pay vermek. AB’nin yeni direktifi bu konuda az da olsa bir umut uyandırmakla birlikte tartışma devam edecek gibi duruyor.

 

Fotoğraf: NordWood Themes