Çin’in Korsan Tavrına Eleştiri

Amerikalı telif hakkı sahipleri Çin’de korsanlığa karşı daha sert önlemler alınmasını talep ediyor.

 

MPA, RIAA ve diğer eğlence sektörü gruplarını temsil eden uluslararası fikri haklar birliği IIPA, Çin’in çevrimiçi korsanlığa karşı tavır almasını istediğini belirtti. Talepler arasında Baidu’nun daha titiz davranması ve sorumluluk alması gerektiğine de değinildi.

 

IIPA’nın Çin hakkında hazırladığı yazı Çin’in telif hakkı ihlalinde cezai tazminat miktarını 10 kat artırdığına ilişkin gelişmeler gibi olumlu adımlara yer verse de bunların yetersiz olduğuna dikkat çekti. Korsan sitelere ve hizmetlere karşı geliştirilmiş ve etkili cezai yaptırım eylemleri çağrısında bulunuldu. Yasadışı indirme siteleri de dahil olmak üzere korsan internet siteleri ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

 

IIPA meşru platformlarda da sorunlar olduğuna değindi. IIPA, bir arama motoru ve aynı zamanda bulut barındırma da dahil olmak üzere çeşitli başka hizmetler sunan Çin’deki Google’ın eşdeğeri olan Baidu’yu özellikle vurguladı. Filtreleme ve tekrarlayan ihlallere karşı harekete geçmede yetersiz kaldığına değinildi. Çin Hükümeti’nin Baidu’nun korsana karşı mücadelesinde daha etkili adımlar atma yönünde teşvik edilmesi yönünde çağrıda bulunuldu.

 

Çin’in oyun korsanlığı, uygulama ve korsan cihazlarda da yetersiz önlemler aldığına değinildi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Facebook Canlı Sohbet Odası Hotline’ı Denedi