Bandsintown, Canlı Yayın Konserlerine İlişkin Abonelik Hizmeti Hakkında

12 Ocak’ta Bandsintown yedi günlük ücretsiz denemenin ardından ayda 9,99 dolar olan Bandsintown Plus uygulamasını başlatmıştı. Sadece Amerika’da geçerli olan hizmet ilk etapta 25’ten fazla münhasır canlı şovları, röportajları ve orijinal dizileri içerdi ve ilk kadrosunda Toro Y Moi, Melissa Etheridge, Phoebe Bridgers, Big Thief’ten Adrianne Lenker, Wilco’dan Jeff Tweedy ve Flying Lotus gibi isimlere yer verdi.

 

18 Şubat itibariyle, seri Arlo Parks, Buck Meek, Chai, Charli XCX, Chelsea Cutler, Dam-Funk, Devendra Banhart, Elio, Emily Alyn Lind, Faye Webster, Gabriel Garzon ile gelecek performansları ve röportajları içerecek şekilde güncellendi. Daha pek çok isim Plus uygulamasına dahil edildi.

 

Bandsintown yönetici ortağı Fabrice Sergent Billboard’a yaptığı değerlendirme ile sadece Amerika’da geçerli olan hizmetle ilgili “Canlı şovlar etrafında inşa edilen yenilikçi bir deneyim oluşturma becerisinde gerçekten farklı ve benzersiz bir platform oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Ayrıca hizmet içerisinde önceden kaydedilmiş canlı şovların olmadığını ifade etti ve gerçekten canlı, hayran soru-cevap röportajlarına ve sanatçılarla doğrudan etkileşim içeren şovlara yer verdiklerini belirtti.

 

Sergent, sanatçıların ajansları ve temsilcileri ile müzakereler sonrasında platformda çaldıkları için sanatçılara bir performans ücreti ödendiğini de ekledi.

 

Koronavirüs sonrasında farklı platformların canlı stream uygulamalarını başlatmaları üzerine dergimizde pek çok yazıya yer verildi. Bandsintown da bunlardan bir tanesi ve iddialı olan platform hali hazırda 60 milyon kayıtlı kullanıcısı ile yerleşik bir izleyici kitlesinin avantajına sahip. Aynı zamanda sanatçılar ve sanatçı ekipleriyle uzun süreli ilişkileri var. Platformun sanatçı bölümü “Bandsintown For Artists”, kurumsal sitesine göre 540.000 sanatçı, menajer, yapımcı şirketi ve acente tarafından kullanılıyor. 25 Mart ve 12 Aralık 2020 arasında, platform 60.905’ten fazla canlı şov yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  22:01’de Sesi Kısılan Müziğin Sorunları Konuşuluyor

 

Bandsintown’a göre, biletli canlı yayınlar Haziran 2020’deki toplam günlük yayın sayısının yüzde ikisinden daha azını oluştururken, Kasım 2020’de yarısından fazlasını oluşturdu. Ağustos 2020’de, Bandsintown tarafından yapılan ankete katılan müşterilerin % 80’i, geçen Nisan ayında, önceki ankete göre % 10 artışla canlı streamler için ödeme yapmaya istekli olduklarını belirtmişlerdi.

 

Fotoğraf: Sam Moqadam