Apple ve Spotify’da Yeni Sesli Uygulamalar Gündemde

Apple ve Spotify gibi platformların yeni eğilimleri olan sesli içeriklere yönelik planlar genişletiliyor. Platformların Podcast uygulamalarının ardından “Sesli hikaye”, “Sesli kitap” uygulamaları da gündemde.

 

Ağustos ayında yaptığımız haberle Spotify’ın müzik dışı sesli içeriğe daha çok yöneldiğini ve sesli içeriğe yönelik yeni stratejiler için yönetici arayışı içerisinde olduğunu yazmıştık. Spotify bu günlerde  başlatacağı sesli kitap uygulaması “Audiobook Classics on Spotify” ile, Kate Chopin’in “The Awakening” ve Jane Austen’sin “Persuasion” eserleri dahil olmak üzere anonim dokuz klasiğin ünlü isimlerce seslendirilmiş sesli kitap sürümlerini piyasaya çıkartıyor.

 

Apple ise Fitness+ uygulamasına eklenen “Time To Walk” özelliği ile “Audio story/Sesli hikaye”leri yakın zamanda başlatacak. Fitness uygulamalarında sesli hikayeler ilk defa yapılan bir uygulama değil ama Apple bu alanda kendisini ilk defa gösterecek. İlk olarak Apple kataloğunda yer alan Dolly Parton, NBA yıldızı Draymond Green , aktris Uzo Aduba gibi isimlerin seslendirdiği yarımşar saatlik hikayelere yer verecek.

 

Spotify’ın sesli kitap uygulamalarına ilişkin stratejisi şirketin hizmetlerini çeşitlendirme odaklı planlarının bir sonucu olarak görülüyor. Apple’ın sesli hikayeleri ise Apple’ın fitness uygulamalarıyla bu alanda hakim olmasını sağlayacak bir faktör olarak düşünülüyor.

 

Öte yandan Spotify Podcast uygulamalarında Premium aboneliklerin olmasına rağmen kullanıcılarına reklamları dayatıyor. İngiltere ve ABD’de Premium aboneler Joe Rogen gibi isimlerin Podcastlerinde reklamlarla karşılaşıyorlar. Spotify bunun normal olduğunu söylüyor ve yeni reklamların yalnızca Spotify’ın kendi ürettiği Podcast’lerde görüneceğini belirtiyor. Bu, Spotify’ın Podcast dinleyicilerini iki katına çıkardığı, hem abonelik ücreti aldığı hem de onları şirket reklamlarını dinlemeye zorladığı anlamına geliyor. Podcastlerde tüketicinin karşısına çıkan reklamlar Spotify için sorun olacak gibi görünüyor.

 

Fotoğraf: Obi Onyeador
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Triller ve The National Music Publishers’ Association (NMPA) Arasında Anlaşma