Amerika’da Webcasting Tarifelerinde Artış

Amerikan Copyright Royalty Board (CRB-Telif Hakkı Kurulu), 2021-2025 dönemi için webcasting uygulamalarına ilişkin telif ücretlerini belirlemişti. CRB, tarifeyi tüketici endeksi fiyatlarındaki artışa göre revize etti.

 

2022’de Pandora ve iHeartRadio gibi web yayıncıları tarafından “Etkileşimli olmayan” streamler için ödenen stream başına telif ücreti, abonelik hizmetleri için 0,0026 USD’den 0,0028 USD’ye, abonelik dışı hizmetler için ise 0,0021 USD’den 0,0022 USD’ye yükselecek. Ticari olmayan web streaming hizmetleri, stream başına 0,0022 USD ödeyecek.

 

CRB her yıl, sözleşmedeki yıllık tüketici fiyat endeksindeki değişimi temel alarak önceden belirlenmiş telif ücreti oranlarında bir düzeltme yapıyor. Tüketici endeksi (CPI-U), Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından tüm kentsel tüketicileri içerecek şekilde belirlenen, çeşitli mal ve hizmetler (Gıda, enerji, sağlık hizmetleri maliyetleri, barınma ve ulaşım) için ödenen fiyatlarla hesaplanıyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu CPI-U’nun son 12 ayda % 6,2 arttığını duyurdu. Buna istinaden CRB telif ücretlerini bir miktar artırdı.

 

Web V kararı olarak da bilinen webcasting uygulamalarına ilişkin tarifeler ABD kayıtlı müzik sektörünün nispeten küçük bir bölümünü etkiliyor. SiriusXM uydu radyosu ve Music Choice gibi kablolu yayıncılar tarafından ödenen ek tutarlar da dahil olmak üzere telif ücretleri, 2021’in ilk yarısında 487 milyon dolardı. RIAA’ya göre bu rakam toplam dijital gelirlerin sadece % 7,8’ini oluşturuyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Çin’in Korsan Tavrına Eleştiri