AB Kendi DNS Çözümleyicisini Geliştiriyor

AB, çoğunluğu ABD kökenli olan DNS çözümleyicilerine karşı kendi altyapısını geliştirme kararı aldı. DNS4EU adı verilen proje ile kullanıcıların mahremiyetinin ve güvenliğinin yanı sıra korsanlığın engellenmesini de sağlayacak.

 

Bilindiği gibi DNS çözümleyiciler alan adlarının IP adreslerine dönüştürülmesini sağlıyorlar. Google, Cloudflare, OpenDNS ve Norton gibi çözümleyicilerin hepsi ABD kökenli ve bu durum AB ülkeleri için bir rahatsızlık konusu. Avrupa komisyonu geçen haftalarda hükümet kontrolünde bir çözümleyici için ihale duyurusu yayınladı.

 

Proje tanımında “DNS4EU, yüksek düzeyde esneklik, küresel ve AB’ye özgü siber güvenlik koruması, AB kurallarına uygun veri koruması ve gizlilik sunacak, DNS çözümleme verilerinin Avrupa’da işlenmesini ve kişisel verilerin paraya dönüştürülmemesini sağlayacaktır” denildi.

 

Şartnamede yer alan bir diğer madde ise yasadışı kullanımların engelleneceğine işaret ediyor. Söz konusu madde “AB’de veya ulusal yargı alanlarında geçerli yasal gerekliliklere (ör. mahkeme kararlarına dayalı olarak) yasa dışı içeriğe ulaşılmasını sağlayan URL’lerin, AB kurallarına tam uyumlu olarak filtrelenmesi” cümlesine yer veriliyor.

 

Projeye yöneltilen önemli eleştiriler de var. Hükümetler tarafından yönetilen bir DNS çözümleyicinin sansüre imkan vereceği eleştirisi bunların başında geliyor. Diğer yandan bloklama yönteminin aşırıya kaçması halinde sistemde istenmeyen tıkanmalara neden olabileceğinin altı çiziliyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Komisyonu’ndan İzinsiz İçerik Yüklemelerin Engellenmesi İçin Kararlı Adımlar