YouTube’un Ayrımcılık Davasında Suçüstü İddiası

Pirate Monitor tarafından Temmuz ayında YouTube’un “Content ID” uygulamasında ayrımcılık yaptığı iddiasıyla açılan davada yeni bir gelişme oldu. YouTube mahkemeye verdiği bir dilekçe ile Pirate Monitor’un sahte yüklemeler ve bildirimler yaptığını kanıtlayacak kesin delillere ulaştığını söyledi.

 

Davanın temelinde Grammy ödüllü caz sanatçısı Maria Schneider ve Virgin Islands tarafından çeşitli Macar komedi filmlerinin telif haklarına sahip Pirate Monitor’un Content ID ayrımcılığı iddiasıyla YouTube/Google aleyhine başvurusu yatıyor. Davacılara göre, YouTube yalnızca büyük stüdyolar ve yapım şirketleri gibi en güçlü telif hakkı sahiplerini koruyor (Daha önceki haber için tıklayınız).

 

Content ID uygulamasından yararlananlar hak ihlali olan videoları tamamen engelleyebilir, bunlardan para kazanabilir veya yalnızca izleme istatistiklerini takip edebilirler. Davacıların iddiasına göre, daha küçük hak sahiplerinin Content ID’ye erişimi kabul edilmediği için, ihlal edilen içeriğin manuel aranması ve bireysel yayından kaldırma taleplerinin gönderilmesi gerekli.

 

YouTube tarafından verilen dilekçede Pirate Monitor’ün Content ID uygulamasından yararlanmak üzere başvuru yaptığı ancak “Geçerli DMCA yayından kaldırma taleplerinin gönderilmesine ilişkin bir kayıt oluşturmadığı için” talebin kısmen reddedildiği belirtildikten sonra şikayetçi tarafından sahte hesaplarla işlem yapıldığı öne sürülüyor.

 

YouTube, Pirate Monitor’ün geçen yılın Ağustos ve Kasım aylarında bu engeli aşmak için 12’den fazla sahte hesap oluşturduğunu iddia etti. Bu hesaplardan, ilk şikayete konu olan üç filmden “En az birisinin” görüntüleri de dahil olmak üzere, video yüklediğini öne sürdü.

 

Dilekçeye göre Pirate Monitor, gizlenmiş hesaplar aracılığıyla yüklediği aynı videolar için “Yüzlerce” DMCA yayından kaldırma talebi gönderdi. YouTube, talepleri her zamanki gibi işleme koydu.

 

Söz konusu klipler çoğunlukla, IP adreslerine göre Pakistan merkezli hesaplar tarafından (RansomNova adını taşıyan) toplu halde yüklendi. Çoğu kez daha hiç  görüntülenmeden “DMCA yayından kaldırma talebiyle” karşılaştılar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-Belçika-Airfield Kararı

 

Pakistan IP adresi üzerinden klip yükleyen kullanıcılardan biri, hesabına bir kez Macaristan’dan giriş yaptı. YouTube iddiasına göre bu IP, Pirate Monitor, ihtarlarının gönderildiği IP adresiyle tam olarak aynı IP adresine sahipti ve RansomNova her kim olursa olsun, Pirate Monitor’ün bilgisayarını ve/veya internet bağlantısını paylaşıyordu ve aynı bilgisayarı ve/veya bağlantıyı Pirate Monitor adına YouTube’a yayından kaldırma taleplerini göndermek için kullanıyordu.

 

YouTube bu değerlendirmelerden sonra, iddia edilen işleyiş ışığında, Pirate Monitor’un hesapları oluştururken ve videoları yüklerken hizmet şartlarını, “Yanlış beyan yasağı” açısından da DMCA yasasını ihlal ettiğini ve suçüstü yakalandığını iddia etti.

 

Fotoğraf: Szabo Viktor