YouTube, YouTube Shorts’u Başlatıyor

YouTube, TikTok’a rakip olacak 15 saniyelik kısa videolar oluşturma özelliği YouTube Shorts’u başlatıyor.

 

Yeni özellik, Hindistan’daki YouTube kullanıcılarının 15 saniyelik klipleri yüklemelerine ve düzenlemelerine olanak tanıyor. Shorts kısaca cep telefonları haricinde bir şey kullanmadan akılda kalıcı videolar çekmek isteyen içerik oluşturucular ve sanatçılar için yeni bir kısa biçimli video oluşturmak olarak tanımlanabilir.

 

YouTube duyuruyu yaparken “Önümüzdeki birkaç gün içinde Hindistan’da, bunu test etmek için Shorts’un erken bir beta sürümünü bir dizi yeni video oluşturma menüsüyle birlikte başlatıyoruz” ifadesini kullanarak bunun ürünün erken bir sürümü olduğu üzerinde durdu. YouTube ayrıca kullanıcılarını, içerik oluşturucularını ve sanatçılarını Shorts’u oluşturup geliştirmek için YouTube’la yolculuğa çıkmaya davet etti ve blogunda “Sizden öğrendikçe ve geri bildirimlerinizi dinledikçe önümüzdeki aylarda daha fazla özellik eklemeye ve daha fazla ülkeye yayılmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Blog sitesinde YouTube Shorts’la ilgili olarak, çok kademeli kamerayla birlikte birden fazla video klibi birbirine bağlamak, geniş bir şarkı kitaplığından müzik kaydetme seçeneği, performansta yaratıcılığı artırmak için esneklik sağlayan hız kontrolleri ve eller serbest olacak şekilde kolayca kaydedebilmek için bir zamanlayıcı ile geri sayım özellikleri olduğu belirtildi.

 

Facebook, bu yılın başlarında TikTokun Hindistan’da yasaklanmasının ardından benzer bir hamle yapmıştı. Kısa video özelliği Instagram’ın Reels özelliğini bütün dünyada piyasaya sürmeden önce Hindistan’da piyasaya sürmüştü.

 

YouTube, aynısını YouTube Shorts ile yapıyor.

 

Fotoğraf: David Klein
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify 350.000 Şifreyi Yeniliyor