YouTube Ve Uploaded’ın Korsana Karşı Sorumluluğu

YouTube ve Uploaded gibi platformlar, kullanıcılarının telif hakkını ihlal eden yüklemelerinden dolayı doğrudan sorumlu olabilir.

 

Karara dayanak olan davalardan biri, müziğini izinsiz kullanıma sunduğu için YouTube ve Google’a karşı müzik yapımcısı Frank Peterson tarafından açıldı. Diğer davada ise, telif hakkı sahipleri Uploaded’in ana şirketi Cyando’yu korsan kitap dağıttığını iddia ederek şikâyet etti.

 

Alman mahkemeleri, YouTube ve Uploaded’in korsan kullanıcılardan sorumlu tutulup tutulamayacağı konusunda kararsız kaldı ve Federal Adalet Divanı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan (CJEU) rehberlik talebinde bulundu.

 

Mahkeme özellikle, korsan dosya ve videolar söz konusu olduğunda çevrimiçi hizmetlerin umuma iletim şartını gerçekleştirip gerçekleştirmediğini ve hangi koşullar altında gerçekleştiğini değerlendirmek istedi.

 

Geçen yaz, üst düzey AB mahkemesi, ilke olarak, çevrimiçi hizmetlerin korsan kullanıcılardan doğrudan sorumlu olmadığına karar verdi. Kullanıcılar platformda dosya paylaştığında, çevrimiçi platformların hak ihlali olan içeriği umuma otomatik olarak iletmediğine hükmetti.

 

Karar, YouTube ve Uploaded için iyi bir haber ancak bir hak sahibinin şikayetini takiben hak ihlali olan içeriği hızlı bir şekilde kaldıramamaları da dahil olmak üzere önlem almazlarsa, platformların sorumlu tutulabileceği durumlar olduğunun altını çizdi.

 

ABAD’ın bu kararı alırken davaların gerçekleştiği tarihte 2019/790 sayılı Avrupa Parlamentosu Dijital Tek Pazarda telif hakkı ve bağlantılı haklara ilişkin Konsey Direktifi henüz çıkmadığı için ilgili direktifin 17. Maddesi kapsamında bir değerlendirme yapmadığını da eklemekte fayda var. 2019/790 Direktifi’nin 17. Maddesi çevrimiçi içerik paylaşım platformlarının yükümlülüklerini düzenlemektedir.

 

Alman Federal Adalet Divanı, AB rehberliğini dikkate alarak yeni bir karar yayınladı. Mahkeme, uygun önlemi almazlarsa çevrimiçi platformların gerçekten sorumlu tutulabileceğini açıkladı.

 

Geçen yıl Almanya, çevrimiçi hizmetler sağlayıcıların hak ihlali olan içeriğin kaldırılmasını ve yeniden yüklenmemesini sağlamak için yükümlülükler getiren yeni AB Telif Hakkı Yönergesini de uygulamaya koydu. Platformlar bunu yapmazsa, zararlardan sorumlu tutulabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube ‘Yanlış’ Telif Hakkı Talepleriyle Karşı Karşıya

 

ABAD kararı için tıklayınız.