Youtube ve Stream Kaydediciler Savaşı

Stream uygulamalarındaki müzikleri kaydetme son dönemin en önemli korsanlık faaliyeti oldu. Büyük plak şirketleri bu konuyla ilgili hukuksal girişimler başlatırken diğer yandan YouTube üzerinde baskı uyguladılar. TorrentFreak, birkaç YouTube-ripping sitesinin operatörüyle konuştu.

 

Her gün milyonlarca insan, genellikle ücretsiz müzik indirmek için  YouTube ripper’lerini kullanıyor. Müzik endüstrisi bu korsan tehdidiyle ilgili alarm veriyor, ancak YouTube’un kendisi bu konu hakkında çok konuşmuyor. Ancak perde arkasında YouTube, bu siteleri engellemek için bir savaş veriyor.

 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, büyük müzik şirketleri birkaç önemli siteye karşı yasal işlem başlattı. YouTube-MP3 yasal bir savaştan sonra kapatılırken 2Conv ve FLVto hakkındaki dava sürüyor. Ayrıca bu siteleri Google’ın arama sonuçlarından kaldırmak için aktif bir kampanya başlatıldı.

 

TorrentFreak tarafından stream kayıt sitesi çalıştıran bir kişiyle yapılan görüşme ilginç sonuçları ortaya koydu.

 

YouTube’un Hukuk Ekibinden Uyarılar

 

YouTube’un hukuk ekibi, stream kayıt sitelerinin operatörlerine doğrudan mail göndererek çalışmalarını durdurmalarını istiyor. E-posta herhangi bir somut yasal tehdit içermiyor ancak alıcıyı yetkisiz indirmeyi yasaklayan YouTube Hizmet Şartları ve Geliştirici Politikalarına uymaya çağırıyor.

 

Operatörlere uymaları için yedi gün süre tanıyan e-posta notları, “Mümkünse, şartlarımızı, politikalarımızı ve geçerli yasaları ihlal ederek topladığınız veriler dahil olmak üzere her türlü içeriği de silmelisiniz.” diyor.

 

YouTube yıllardır benzer mesajlar gönderiyor. Bu tür mesajlar ancak amatörlere etki ediyor ve küçük siteler çekiliyorlar.

 

IP Bloklama

 

Büyük oyuncular bu maillere aldırmıyorlar. YouTube bunlara karşı IP bloklama yöntemine başvuruyor. Kayıt sitesi sahipleri bunu “temizlik” olarak tanımlıyor.

 

2 tür temizleme var. İlki sürekli olarak yapılıyor. YouTube tek bir IP adresinden çok fazla istek geldiğini fark ederse, bu IP’yi engelliyor. İkinci tür, bazen her gün, bazen de haftada iki veya üç kez gerçekleşen “büyük temizlik. Bunun detayları çok bilinmiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-Hollanda-GS Medya Kararı

 

Kayıt siteleri buna karşılık Proxy kullanmaya başladılar ama savaşı kazanmaya bu da yetmedi.

 

Arama Sonuçlarını Engelleme

 

Bu temizlemelere ek olarak Google, daha önce bahsettiğimiz gibi telif hakkı sahipleri tarafından bildirildiklerinde URL’leri arama sonuçlarından da kaldırır. Bu, sık sık yeni URL’lere geçmek zorunda olan daha büyük site operatörleri için sinir bozucu bir deneyim anlamına geliyor.

 

Ancak bu kaldırmalar daha küçük oyuncular için bir fırsat sağlıyor. Görünen o ki bu savaş bir süre daha devam edecek.

 

Fotoğraf: Alvaro Reyes