YouTube Trump’ın Teşekkür Konuşmasını Engelledi

YouTube, Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi’ndeki konuşmasının bir kısmını müzik hakları kısıtlamaları nedeniyle sessiz yayınladı. Digital Music News’in haberine göre, YouTube bu videoları sesli bir şekilde tekrar yükledi.

 

Engellemenin nedeni konusunda bir netlik yok. Tahminlerden birisi Donald Trump’ın birçok konuşmasında kullandığı Lee Greenwood’un “Tanrı Amerika’yı Korusun” anlamına gelen “God Bless the U.S.A.” isimli ulusal marşının Kongre’de çalınmasıydı ama bu kimseye makul gelmedi. Trump bir çok sanatçıyla telif hakları nedeniyle mahkemelik olsa da “Tanrı Amerikayı Korusun” nedeniyle hiçbir şikayet söz konusu olmadı. Engellemenin nedeni bu şarkı ise YouTube algoritmasının hatası söz konusu olabilir. Youtube otomatik tanıma sistemi ve Content ID kullanarak izinsiz kullanılan müzikleri yüklenirken engelliyor. Bu sistem az da olsa zaman zaman hatalı sonuçlar üretebiliyor.

 

Bir diğer ihtimal Kongre sırasında başka şarkıların izin alınmadan çalınmış ve YouTube algoritmasının bunları saptamış olması. Taraflar hiçbir açıklama yapmadığı için gerçek neden henüz bilinmiyor.

 

Daha önce Donald Trump kullandığı müzikler nedeniyle sanatçıların tepkisini çekmişti. Hatta sanatçı Neil Young’ın eserini kullanması nedeniyle başkan Donald Trump’a karşı dava açıldı. Ağustos ayında sanatçı Neil Young ve yapım şirketi Silver Fiddle Music tarafından başlatılan hukuki süreç devam ediyor.

 

Fotoğraf: Library of Congress

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD Yeni COVID Teşvik Yasası İle Kültür ve Sanata 15 Milyar Dolar Destek Sağlıyor