YouTube Sanatçılar İçin Ücretsiz Analitik Uygulamalarını Geliştiriyor

YouTube, müzisyenlere ve diğer içerik oluşturuculara sunduğu ücretsiz analiz araçlarında kapsamlı bir iyileştirme başlattı.

 

Tüm resmi sanatçı kanalları için geçerli olan “Sanatçılar İçin Analitik”, toplam erişim, şarkı ayrıntısı gibi başlıklar altında sanatçının müziğinin hangi videolarda kullanıldığını hem gerçek zamanlı hem de işlenebilir uzun vadeli veri olarak gösteriyor.

 

Yapılan iyileştirme ile yeni “Toplam Erişim” özelliği, sanatçılara ve ekiplerine, müziklerinin YouTube’daki kitlelere nasıl ulaştığına ilişkin bir fikir vermeyi amaçlıyor.   Sanatçıların resmi kanalları var ise müziklerinin bulunduğu tüm kanallarda (örneğin sanatçının sahip olduğu kendi kanalı, veya temalı başka bir kanal veya VEVO gibi bir müzik kanalı) kendi analizlerini görebilirler ve YouTube’daki etkileri hakkında bilgi edinebilirler.

 

Böylelikle, hayranların sanatçının müziğini nerede ve nasıl keşfettikleri, kanallar genelinde sanatçının performansına dair bütüncül bir görünüm ve tüm Sanatçı kanalları genelinde toplam izlenme, etkileşim, keşfedilme verileri ve coğrafi verileri görme olanağı sağlarlar.

 

Her parçanın izlenme sayısı, şarkının tamamını veya çoğunluğunu içeren videoların izlenme sayısına göre hesaplanır.

 

Yeni ‘Şarkı Ayrıntısı’ ise sanatçıların kataloglarındaki belirli bir şarkı için oluşturulan ve şarkı kayıtlarının çoğunu içeren tüm videoları görmelerini sağlıyor. YouTube, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğin her sanatçıya yarar sağladığını söylüyor ve YouTube’daki en iyi 1.000 sanatçının izlemelerinin ortalama olarak % 20’sinden fazlasının kullanıcılar tarafından oluşturulan videolardan geldiğini belirtiyor.

 

Masaüstü bilgisayar kullanımlarına ek olarak, sanatçılar bu yeni analizlere YouTube Studio Mobile uygulamasından da erişebiliyor.

 

Fotoğraf: Christian Wiediger
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen: “Umudumuzun Sonundayız”