YouTube Prömiyer Uygulamasında Yenilikler

YouTube yaptığı açıklama ile içerik oluşturucuların, sanatçıların ve edisyonların daha etkileşimli bir deneyim sunmalarına yardımcı olmak için 3 yeni özelliği kullanıma açtığını duyurdu: canlı yönlendirme (live redirect), fragmanlar (trailers) ve geri sayım temaları (countdown themes).

 

1 Mart 2020’den bu yana günlük Prömiyerlerde 8 milyondan fazla kanalda  % 85’in üzerinde büyüme gördüklerini ve bu kanalların % 80’inden fazlasında daha önce hiç Prömiyer yapılmadığını belirten YouTube, gerçek zamanlı ortak deneyimleri etkin hale getirmeyi her zamankinden daha fazla istediklerini belirterek bu 3 yeni özellik hakkında bilgi verdi.

 

Canlı yeniden yönlendirme (Live Redirect), Prömiyer öncesinde canlı stream ön gösterimlerine olanak tanıyor ve canlı stream sonrası ekran başındaki izleyicileri Prömiyere yönlendiriyor.

 

Son birkaç aydır bu özellik We Are One Film Festivali ve New York Comic-Con’dan BTS, Cardi B ve Justin Bieber’a kadar farklı isimlerce test edildi. YouTube bu özelliğin tıpkı bir ön parti veya kırmızı halı gibi, ana etkinlikten hemen önce izleyicilerle canlı olarak etkileşime geçmek, heyecan ve beklenti oluşturmak için kullanıldığını söylüyor.

 

YouTube tarafından belirtildiğine göre Fragmanlar (Trailers), Prömiyerden önce izleme sayfasına bir Hype videosu yüklenmesine olanak tanıyor. Süresi 15 saniye ile 3 dakika arasında değişen fragmanlar, daha da ilgi çekici bir deneyim oluşturmaya yardımcı olurken izleyicileri Prömiyeri izlemeye teşvik ediyor.

 

Geri sayım temaları (Countdown themes) ile her Prömiyerin başında heyecan yaratmak için oynatılan geri sayım videolarına çeşitlilik katmak için içeriklerle eşleşen bir takım tema, ruh hali vb. özelliklere dayanarak sakin, eğlenceli, dramatik, sportif tarzlarda   özel bir geri sayım videosu seçilebilecek.

 

Canlı Yönlendirme ve Fragmanlar uygun içerik oluşturucularının kullanımına açılmış durumda. Geri sayım temaları ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sosyal Medya Uygulamalarında Yenilikler

 

Fotoğraf: Alvaro Reyes