YouTube Music ve Premium 30 Milyon Aboneye Ulaştı

Ana firma Alphabet tarafından 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerine ilişkin açıklama yapıldı. Bu açıklamalara göre YouTube Music abone sayısı iki kat artarak 30 milyon kişiye ulaştı.

 

Bu artışta Google Music Play servisinin kapatılarak abonelerinin YouTube Music abonesi haline getirilmesi de rol oynadı. GMP servisinin kapatılması bir anlamda download servislerinin ölüm ilanı oldu.

 

Google ve YouTube servislerinin sahibi olan Alphabet 2020 ikinci çeyreğinde tarihinde ilk kez gelir düşüşü yaşamıştı. Üçüncü çeyrek verileri ise sıçramalı bir iyileşme gösterdi. Covid-19 salgınının reklam pazarı üzerindeki etkisine rağmen, Alphabet’in üçüncü çeyrek gelirleri yıllık % 14 artarak 46,17 milyar dolara yükseldi. Alphabet açıklamasına göre geçen sene aynı dönemde 33,8 milyar dolar olan reklam gelirleri 3,3 milyar artışla 2020 üçüncü çeyreğinde 37,1 milyar dolar oldu. Google Arama gelirleri ise 26,3 milyar dolara geldi.

 

YouTube gelirleri de bir önceki yıla göre 1,24 milyar dolar artış göstererek 5,04 milyar dolar oldu. Cloud gelirleri de artarak 3,44 milyar dolara ulaştı.

 

Şirketin net karı ise 2019 üçüncü çeyrekte 7 milyar dolardan 2020 üçüncü çeyrekte 11,25 milyar dolara çıktı.

 

Alphabet ve Google Finans Direktörü Ruth Porat, “Üçüncü çeyrekteki 46,2 milyar dolarlık toplam gelir, arama ve YouTube’daki reklam veren harcamalarındaki artışın yanı sıra, Google Cloud ve Play’de yaşanan geniş tabanlı büyümeyi yansıtıyor” dedi.

 

Alphabet mali açıklaması için tıklayınız.

 

Fotoğraf: CardMapr

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Niş Abonelik Uygulamaları ve Müzik Endüstrisi