YouTube Music ve NIVA: Save Our Stages / Sahnemizi Koruyalım Festivali

Pandemi dönemi eve kapanmalarla birlikte konser etkinlikleri, sahne/festival etkinlikleri iptalleri sonrasında canlı müzik sektörü ve bağımsız müzik mekanları en çok etkilenenler arasında yer aldı. Canlı müzik sektörünün yaşayabilmesi ve cansuyu olabilmesi açısından hükümetler bu alanlar için çeşitli fonlar oluşturdular.

 

Canlı müzik mekanları canlı müzik sektörünün en önemli unsurlarından birisi ve bu mekanlar için de çeşitli yardım ve bağış kampanyaları organize edildi. Mekanlara yönelik kampanyaların en sonuncusu ABD’de NIVA (National Independent Venue Association) ile YouTube Music ortaklığında düzenlenen “Save Our Stages Festivali / #SOSFEST” sanal etkinliği.

 

#SOSFEST, 16-18 Ekim tarihleri arasında NIVA’nın resmi YouTube kanalında canlı streamler şeklinde gerçekleştirilecek. Bu etkinlik, felaket düzeyinde gelir kaybı yaşayan en savunmasız mekanları doğrudan desteklemek için NIVA Acil Yardım Fonu ile ilgili farkındalık, savunuculuk ve bağış oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Foo Fighters, Dave Matthews, The Roots, Marshmello ve Demi Lovato, Kelsea Ballerini, Miley Cyrus, Brittany Howard ve Major Lazer gibi sanatçıların, 9:30 Club, (Le) Poisson Rouge, Apollo Theater, Broward Center, Crystal Ballroom, The Jefferson Theater, World Cafe Live gibi ABD’nin ikonik mekanlarından canlı streamleri YouTube’dan yayınlanacak.

 

Öte yandan Universal Music Group (UMG), AEG Presents, Live Nation ve RIAA dahil olmak üzere müzik endüstrisinin ana kuruluşları, federal hükümetin canlı etkinlik sektörüne rahatlık sağlanmasını talep etmek için bir araya gelerek #SaveLiveEventsNow adlı girişimle devlet yardımı talebinde bulunuyorlar.

 

“Save Our Stages” etkinliğinden daha geniş kapsamlı bir girişim olan #SaveLiveEventsNow web sayfasında Covid-19 salgını ve eve kapanma önlemlerinin canlı müzik üzerinde yarattığı (ve yaratmaya devam ettiği) yıkıcı etki anlatılarak “Save Our Stage” Yasası için destek talebinde bulunuluyor. Bu girişimle web sitesinde yer alan mektubun gönderilmesi ve parlamentoya yasa için baskı yapılması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  2020 Amerikan Müzik Ödülleri Belli Oldu

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Yvette de Wit