YouTube Krize Rağmen Büyüdü

Google ve YouTube gibi devlerin sahibi olan Alphabet, Q2 sonuçlarını açıkladı. Halka açıldığından beri ilk kez gelirleri düşen şirkette YouTube’un az da olsa büyümeye devam ettiği görüldü. Reklam gelirlerinde yıldan yıla %6 artış olurken Q1 rakamlarına göre %5,5 düşüş var.

 

İlk Kez Düşüş

 

30 Temmuz 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre Alphabet halka açıldığı 2004 yılından beri ilk kez gelirlerinde bir düşüşle karşılaştı ama bu birçok analistin öngörüsünden çok daha düşük düzeyde kaldı. YouTube bu düşüşten dönemsel olarak etkilense de yıldan yıla rakamlarda büyüme devam etti.

 

Gelirlerinin yüzde altmışı Google reklamları ve YouTube Reklamları’ndan oluşan Alphabet, ABD ve Dünya ekonomisindeki daralmadan etkilendi ve özellikle Google Reklamlar gelirlerinde ciddi düşüş yaşandı. 2020 yılı Q2 gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 düşüşle 38,3 milyar dolar oldu.

 

YouTube Başarılı

 

Bu süreçte rakamların daha kötü olmamasını Doğrudan Tepki reklamları sağladı. Marka Reklamcılığı için yapılan harcamalardaki şiddetli düşüşün olumsuz etkileri bu sayede kısmen karşılanabildi. YouTube bu anlamda önemli bir rol oynadı.

 

2019 yılının aynı döneminde YouTube reklam gelirleri 3,6 milyar dolarken 2020 Q’ döneminde %6 artışla 3,8 milyar dolar oldu. Ne var ki yıllık düzeydeki bu artış 2020 Q1 döneminde reklam gelirlerinin % 5.5 daha yüksek (4,04 milyar dolar) olduğu gerçeğini gizleyemiyor.

 

Abone Sayıları Arttı

 

Alphabet açıklamasında YouTube abonelik gelirleri Gougle Play ve YouTube reklam dışı gelirlerinden oluşan “Diğer Gelirler” altında gösterildiğinden kesin rakamı bilinmiyor ama Diğer Gelirler toplamı 5,1 milyar dolar. Bu yıldan yıla %26 oranında bir artış demek.  Alphabet yetkilileri bu artışta YouTube abone artışının da rol oynadığını söylüyor. Bu açıklamayı doğrulayan diğer bir bilgi de YouTube tarafından sene başında yapılan 20 milyon paralı aboneye ulaştıkları açıklaması.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify 2020 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

 

Müzik Bizim İçin Önemli

 

CFO Ruth Porat’ın kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıt ta YouTube’un Alphabet için önemini doğrular nitelikte:

 

“Ve baktığımızda müzik genel YouTube deneyiminin önemli bir parçası. İzlenme süresinin önemli bir bileşenidir. Ve biz kullanıcıların ne istediklerini anladık – seçim istiyorlardı. Ve bazıları reklamsız görüntüleme deneyimi ve şarkı ve video indirme imkanı olan premium bir YouTube istedi. Ve bu gerçekten itici güç oldu.

 

Buna ek olarak, YouTube Premium, plak ve edisyon şirketlerine gelir getirdi. Örneğin, 2019’da YouTube müzik endüstrisine 3 milyar doların üzerinde ödeme yaptık. Beş ülkeyle başlayıp 2018 yılında 94 ülkeye erişir olduk. Yılın başında açıkladığımız gibi 20 milyon ücretli aboneye ulaştık ki bu %60 artış demektir.”

 

Gelir açıklamasının tamamı için tıklayınız.

 

Fotoğraf: CardMapr