YouTube İçerik Kimliği Sistemi Dolandırıcılığı

YouTube’un içerik tanımlama sistemini kötüye kullanan Batista Fernandez, ABD hükümetiyle bir uzlaşma anlaşması imzaladı.

 

50.000’den fazla parçanın haklarına sahip olduğunu öne süren Fernandez ve ortağı Jose Teran yıllarca hak bedeli tahsil etmiş, 23 milyon dolardan fazla haksız para kazanmış.

 

YouTube’un İçerik Kimliği sistemi dijital parmak izi sistemine dayanan, kullanıcıların kanallarında hak sahiplerinin izni olmadan yüklenen videoları veya müzikleri işaretlemeyi amaçlayan gelişmiş bir korsanlık tanıma sistemidir. İçerik Kimliği Sistemi her ne kadar hak sahipleri için mali açıdan etkili ve faydalı olarak kabul edilse de sistem, onu kullanmasına izin verilenlerin dürüstlüğüne dayandığı için hak sahibinden gerekli izinleri almayan kişilerin kullanıcı videolarından haksız kazanç elde ettiğine dair birçok rapor da mevcut.

 

TorrentFreak haberine göre Webster Batista Fernandez ve Jose Teran 50.000’den fazla müziğin telifine sahibi oldukları ve bu nedenle platformdan “Telif hakkı ödemeleri” almaya hak kazandıklarını, sahte belgeler ve diğer yollarla YouTube’a ve bir aracı şirkete beyan ettiler.

 

Bu dolandırıcılık sonucunda, sanıklar yaklaşık dört yıl boyunca, mülk, spor arabalar ve mücevherlere harcanan milyonlarca dolar kazandılar. Tabi ki gerçek hak sahipleri hiçbir kazanç elde edemediler.

 

Batista ve Teran, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçları olmak üzere otuz suçlamayla yargılanmaya başlandı. İddianamede ayrıca, çiftin suçla ilgili olarak takibi mümkün her türlü mülkünün müsadere edilmesi istendi. Amerika Birleşik Devleti ile yapılan uzlaşma anlaşmasına göre Batista, iddianamedeki 30 suçtan sadece 1 ve 2 numaralı maddelerini kabul edecek ve suçlamaların gerisi mahkeme tarafından reddedilecek. Fernandez’den ayrıca, “İlgili davranışı” nedeniyle zarar görmüş tüm mağdurlara 25 milyon doları aşmayacak şekilde tazminat ödemesi istenecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube Hizmet Şartları Değişti