YouTube Danimarka Repertuarını Engellemeyecek

Ağustos ayının başında Danimarka repertuarının YouTube’dan kaldırılacağına dair haberin yapıldığı sıralarda YouTube ve Polaris görüşmeleri üçüncü ayını doldurmuştu. Ekim ayı itibariyle taraflar nihayet anlaşmaya vardılar.

 

Danimarka eser sahipleri meslek birliği KODA’nın yaptığı basın açıklamasına göre eser sahipleri meslek birlikleri Danimarka’dan Koda, Finlandiya’dan Teosto, Norveç’ten Tono ve İzlanda’dan Stef, İskandinav meslek birlikleri ortaklığında oluşturulan Polaris altında YouTube sözleşmesi nihayet imzalandı. Böylelikle son iki aydır YouTube’da yer almayan Danimarka repertuarı müzik platformuna geri döndü.

 

Açıklamaya göre Koda CEO’su Gorm Arildsen, Danimarka müziğini YouTube’a geri getirmeyi dört gözle bekliyor. Gorm Arildsen YouTube’da Danimarka müziğine erişimin yeniden sağlanmasından memnun olduğunu ifade ederek, kısmen koronavirüs nedeniyle müziklerini dünyaya yaymakta zaten zorlanan Koda üyeleri için, aynı zamanda Danimarka’da müzik streamingin ana kanallardan birinde yer almamanın da büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Yeni anlaşmanın daha geniş kapsamlı olduğunu da ekledi.

 

Buna göre sözleşme çok bölgeli ve YouTube’un Avrupa, OrtaDoğu, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerindeki kanallarında Koda repertuarının tüm kullanımını içeriyor.

 

Koda medya direktörü Kaare Struve şu anda varılan anlaşmanın, belirli koşullar altında elde edilebilecek en iyi sonuç olduğuna kuvvetle inandığını ifade ederek “Nihai müzakerelerin ilgili tüm tarafların baskısı ile bir sonuca varmaya odaklı yürütüldüğüne dair bir şüphe olmamalıdır” dedi.

 

Danimarka repertuarının YouTube’dan kaldırılacağına dair daha önceki haber için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Ava Coploff
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Twitch, DMCA ile Sorun Yaşamaya Devam Ediyor