Youtube Content ID Ayrımcılığı Davasıyla Karşı Karşıya

Youtube, uzunca bir süredir kayıtların izinsiz olarak yüklenmesini engellemek amacıyla kullandığı dijital parmak izi sisteminde ayrımcılık yaptığı iddiasıyla açılan bir dava ile karşı karşıya. Grammy ödüllü ünlü caz sanatçısı Maria Schneider ve Pirate Monitor isimli şirket; Youtube, Google ve Alphabet’e karşı 2 Temmuz tarihli şikayet dilekçesi ile Amerika Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

 

Şikayet, Youtube tarafından sistemin sadece büyük hak sahiplerine kullandırılması ve yüksek gelir elde edemeyenlerin sisteme kabul edilmiyor olması nedeniyle yapıldı.

 

Dijital parmak izi uygulamasına dahil olamayan hak sahipleri kendilerinden izinsiz olarak yüklenen içeriklerin çıkarılması için bu içerikleri manuel olarak saptamak ve bir dizi bürokratik işlemi yerine getirmek zorundayken, sisteme dahil olanların videoları başkaları tarafından yüklenilmek istenildiğinde engelleniyor veya hak sahibinin tercihine göre gelir paylaşımı tercih edilebiliyor.

 

Şikayet dilekçesinde sistemden yararlanmak için yapılan başvuruların sadece yüzde beşinin kabul edildiği vurgulanırken, kabul edilmeyen hak sahiplerine tanınan imkanların DMCA olarak bilinen ABD dijital haklar yasasının hükümlerine uygun olmadığı belirtildi.  Şikayetin ana konusunu bu iddialar oluşturuyor.

 

DMCA kurallarına göre Youtube gibi şirketlerin yararlandığı “Güvenli Liman” ilkesinin günün ihtiyaçlarına cevap vermediği yönündeki yaklaşımlar ve son dönemde bu konuda Telif Hakları Ofisi ve Senato Fikri Mülkiyet Komitesi arasında yapılan yazışmalar göz önüne alındığında, dava kamuoyunun dikkatini çekmeye aday gözüküyor.

 

Fotoğraf: Szabo Viktor
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Youtube ve Stream Kaydediciler Savaşı