Yout.com vs. RIAA

YouTube korsan servisi Yout.com, ABD müzik sektörü örgütü RIAA aleyhine açtığı davaya yeni kanıtlar sundu. Dava Yout.com servisini yasallaştırmak amacıyla açılmıştı.

 

YouTube’da bulunan müzikler indirmek değil dinlenmek amaçlı ancak bir çok site “Ripping” denilen işleme yani indirme yapılmasına olanak veriyor. RIAA bunları engellemek için şikayetlerde bulunuyor. Bu sitelerden birisi olan Yout.com karşı hamle yaparak 2020 yılında RIAA aleyhine dava açmıştı.

 

Davanın özünü, YouTube’un yeterli teknolojik koruması olmadığı, bu nedenle teknolojik koruma önlemlerinin ihlalinin söz konusu olamayacağı iddiası oluşturuyor.

 

Yout.com son olarak verdiği dilekçe ile YouTube’da koruyucu teknik önlemlerin yeterli düzeyde olmadığı bu nedenle “Önlemlerin etkisiz bırakılması” suçlamasının geçerli olamayacağını öne sürdü. Platform herhangi bir yardımcı araç kullanılmadan YouTube’dan ses veya video dosyası indirmenin mümkün olduğunu öne sürdü.

 

RIAA ise bu tezin aslında teknik önlemlerin varlığını kanıtladığını çünkü YouTube tarafından sunulan bir “İndir” butonu olmadığının ve birkaç işlem yapılması gerektiğinin kabul edildiğini belirtti.

 

Mahkeme iddiaları değerlendirmeye aldı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  İnternet Servis Sağlayıcısı İle Dava