Yout.com Operatörü Brezilya Ceza Savcısının Teklifini Reddetti

Popüler Stream ripping platformu Yout.com, Brezilya savcısının uzlaşma teklifini reddetti.

 

Geçen yılın sonlarında sitenin operatörü Jonathan Nader, Brezilya’nın São Paulo Savcılığının kendisine karşı suç duyurusunda bulunduğunu öğrendi.

 

Anlaşma birkaç ay önce kapalı kapılar ardında teklif edildi. Nader gerçekten suçlu bulunursa ABD’den Brezilya’ya iade edilmesi gerekecek ki bu kolay değil. Savcılığın başka bir çıkış yolu önermesinin sebeplerinden biri bu olabilir. Önceden belirlenmiş birkaç şart üzerinde anlaşmaya varılması karşılığında savcı cezai kovuşturmayı askıya almaya istekliydi. Ancak bunun bir bedeli olacaktı.

 

Şartlara göre, Yout’un operatörü, sosyal programlar için ayrılmış özel bir fona tahsis edilmek üzere yetkililere 1,9 milyon Brezilya reali (yaklaşık 400.000 dolar) ödeyecek. Anlaşma ayrıca Yout.com’un Brezilyalı ziyaretçileri aktif olarak engellemesini ve hesaplarını silmesini ve tüm yerel ödemelerin de engellendiğinden emin olmasını gerektiriyordu. Ek olarak, sitenin Brezilya’dan gelen erişim girişimlerini kaydetmesi ve bu verileri ayda iki kez yetkililerle paylaşması gerekecekti.

 

Bu öneri geçen hafta bir duruşmada tartışıldı. Nader, hukuk ekibiyle teklifi dikkatlice değerlendirdikten sonra teklifi reddetmeye karar verdi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Brezilya’da Yeni “Operation 404” Dönemi