Yetenek Keşfinde Yeni Dönem: Veri Analizi

Yeni ve gelecek vaat eden bir yeteneğin bulunması müzik yapım şirketlerinin en önemli çalışma alanlarından birini oluşturuyor. Yetenek keşfinde veri analiz yöntemlerinin kullanılması giderek önem kazanıyor.

 

Somut adımlar atılması ise hayli hızlı gelişiyor. Sony bu amaçla Rob Ronaldson ile Robots + Humans isimli yeni bir yapım ve edisyon şirketi ortaklığını başlattı. Diğer yandan IRCAM, Musimap, Sonar, CERTH, Athens Technology Center, Playground Music ve BMAT tarafından desteklenen İsveç Linnaeus Üniversitesi araştırmacısı Daniel Johanson’un Future Pulse projesi de tamamlanma aşamasına geldi ve web sayfasını başlattı.

 

Robots + Humans, “En yeni A&R teknolojisi öngörülerini kullanarak yeni sanatçıları belirlemeye ve yetiştirmeye” odaklanacak. Ronaldson bu alanda eskiden beri gerçek bir öncü olarak çalışıyor. 2014 yılında The White List isimli çalışmasıyla ilk önce start-up şirketleri değerlendirmeye, daha sonra genç yetenekleri de izlemeye başlamıştı. Yeteneklere duyulan ilgiyi farklı platformlardan takip eden sistemi, elde ettiği verilerin makine öğrenme teknikleri ile analizi sonrasında dinleyicisi artma ihtimali olan yetenekleri belirlemişti. Bu çalışmalar 2016 yılında Joel Leslie ile RE Labs şirketini kurmasını sağlamıştı.

 

Sony ile Ronaldson uzun süredir işbirliği içindeler. Sony Music, “Sony Music’teki A&R ekiplerine yeni yetenekleri bulma ve geliştirme konusunda daha yüksek düzeyde veri sağlamak” amacıyla Ekim 2019’da Ronaldson’ın şirketi RE Labs’ı satın almıştı.

 

R + H Birleşik Krallık listesine ilk olarak Death Bed (feat. Beabadoobee)isimli hitleri TikTok’ta viral bir sansasyon olan ve bir milyardan fazla stream edilen Powfu’yu ekledi.  Şirketin Sony / ATV ile yeni yaratıcı ortaklığının parçası olan edisyon alanında ise StaySolidRocky’nin Party Girl’ünü yapan Nashi var. Ronaldson, ABD’de Powfu ve Nashi için Colombia ile ortak çalışıyor.

 

Future Pulse ise AB tarafından da desteklenen hayli yeni bir girişim. Girişimcilerin ortak amacı ise, sosyal medya ve yayın platformlarındaki eğilimleri ve bunun sonucunda sanatçıların, parçaların, albümlerin veya türlerin ticari performansını / potansiyelini 12 hafta kadar önceden doğru bir şekilde tahmin eden bir teknoloji platformu oluşturmak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Albümlerde Arttırılmış Gerçeklik

 

Johanson kamusal bir platform olmayı hedeflediklerini ve bu güne kadar ulaştıkları sonuçların Future Pulse web sitesinde yayınlandığını belirtiyor. Şirket, yapımcıların karar alma süreçlerine yardımcı olmak için yayın kuruluşları, streaming platformları ve sosyal medya üzerinden veri sağlayacağını belirtiyor.

 

Müzik şirketleri yeni teknolojilerle sıkı ilişkisini derinleştirerek devam ettirecek gibi gözüküyor. Dijital dönem önce satış kanallarını sonra üretim süreçlerini ve pazarlama süreçlerini değiştirmişti. Sanal gerçeklik, yapay zeka ve makine öğrenme teknolojileri geliştikçe yaratım ve icra süreçlerinin de tümüyle değişeceğini ortaya koyan adımlar ardı ardına atılmaya başlandı.

 

Fotoğraf: Myriam Jessier