Yeni Bir Yapay Zeka Uygulaması: Lost Tapes of the 27 Club Projesi

Yapay Zeka (YZ) ile insan arasındaki en büyük farkın sanatsal yaratım olduğu yönündeki görüşlerin anlamını yitirmesine neden olan örnekler hayatımızda yer almaya devam ediyor. YZ’nın sanatsal örneklerine daha önce hiç duyulmamış “Drowned in the Sun” ismindeki Nirvana şarkısı eklendi.

 

Şarkı, akıl sağlığına ilişkin duyarlılık yaratma amacıyla başlatılan, “Lost Tapes of the 27 Club” isimli projenin parçası olarak, Nirvana’nın müziği üzerine eğitilmiş bir sinir ağı tarafından yazıldı. Projede hepsi 27 yaşında intihar etmiş olan Jimi Hendrix, Jim Morrison ve Amy Winehouse gibi isimlere de yer verilecek.

 

Şarkı yazımında 2016 yılında Google tarafından sanat yaratma amaçlı makineleri eğitmek amacıyla başlatılan Magenta kullanıldı. Magenta, Google’ın derin öğrenme uygulamalarına odaklanan devasa açık kaynaklı yazılım kitaplığı TensorFlow kullanılarak oluşturuldu.

 

20 ila 30 parça, kodla yazılmış bir şarkının perde ve tempo gibi müzikal parametreleri temsil eden ayrıntılarını içeren Müzik Enstrümanı Dijital Arayüzü (MIDI) dosyaları  biçiminde Magenta’nın sinir ağına yüklendi. Her şarkının vokal melodisi veya ritim gitarı gibi bileşenleri teker teker yüklendi.

 

Sinir ağı, bu farklı bileşenlerdeki kalıpları buldu ve başlamak için birkaç nota verildiğinde, daha sonra neyin geleceğini tahmin etmek için bu kalıpları kullanabilme ve kulağa Kurt Cobain tarafından yazılmış gibi görünen akorlar ve melodiler oluşturabilecek yetkinliğe ulaştı.

 

Magenta müziği yazarken bir başka sinir ağı da benzer yöntemlerle sözleri oluşturdu. Sonra bir başka ekip bu söz yığını arasından melodiye uygun sözleri seçti. Şarkıyı söyleyen Over The Bridge isimli topluluğun solisti Eric Hogan, sözlerin yerine oturduğunu söylüyor. ‘Ben bir tuhafım ama hoşuma gitti’ diyor. “Tam olarak Kurt Cobain. Bu duygu, tam olarak O’nun söyleyeceği bir şey..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  StreamElements’ten Streaming’in Son Durumu

 

Projenin sitesinde “YZ bile gerçeğin yerini alamaz” dense de günlük hayatımıza her gün daha fazla girmekte olduğu açıkça görülüyor.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Michael Dziedzic