Yeni Bir Yapay Zeka Uygulaması da Ingrooves’dan

Müzik sektöründeki teknoloji uygulamalarının bir yenisi daha Ingrooves’dan geldi. Universal grubunun bağımsız şirketler için oluşturduğu Ingrooves sadık hayranları saptamak için hazırlanmış yapay zeka programına patent aldı.

 

Ingrooves tarafından geliştirilen algoritma ile dinleyiciler arasında tekil bir sanatçının tarzını beğenerek bağlılıklarını arttıran ve uzun dönemli hayran olabilecek olan kişiler saptanıyor. Ingrooves bu veriler ışığında müşterilerine pazarlama stratejileri önerebilecek.

 

Ingrooves CEO’su Bob Roback 60 milyon civarındaki yapıt arasından kendi yapıtlarını pazarlamak ve satmak için etkili bir araç geliştirdiklerini söyledi. Milyonlarla ifade edilen veri yığını içinden bir derleme yapmanın ötesinde müşterilerine  doğru kararlar vermelerini sağlayacak bilgiyi aktarmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Yazılımı geliştiren Dr. Sharma müzik tüketiminin inanılmaz yüksek hacimli bir veri ortaya koyduğunu ancak bunların ancak tüketici davranışlarını ortaya koyabildiği ve ürün sahiplerine pazarlama stratejileri için fikir verebildiği durumda bir anlam ifade edeceğini belirtti.

 

Ingrooves yetkilileri, algoritmalarının kişisel haklar ve gizlilikle ilgili her hangi bir ihlal oluşturmadığını ve sadece genel bilgileri toplayarak hizmete sunduğunu ısrarla belirtiyorlar.

 

Son dönemde hızla artan bu tür yazılımlar müzik ile teknolojinin iç içe geçişini hızlandıracak gibi gözüküyor.

 

Fotoğraf: Austin Neill
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Beyne Doğrudan Müzik