Yeni Bir Konser Biçimi: 3 Boyutlu İnteraktif Hologram

Londra geçtiğimiz hafta son yılların önemli etkinliklerinden birine daha sahne oldu. Müzisyen Dan Olsen, Musion firmasının geliştirdiği Fanshare teknolojisinin kullanarak interaktif 3D hologram konseri verdi.

 

Teknolojiyi yaratan Musion firması uzun bir süredir benzer uygulamalar gerçekleştiriyordu. Tupac ve Michael Jackson sanal etkinlikleri de bu şirket tarafından yapılmıştı.

 

Gitaristi tarafından eşlik edildiği sahneden üç şarkı söyleyen Olsen’in keyboardı ise kilometrelerce uzakta, merkezi Londra’daki salonda dinleyicilerin huzurunda canlı olarak çalıyordu. İzleyicileri ise sosyal mesafe kurallarına uygun olarak oturan basın dünyası ve müzik endüstrisinin seçkin isimlerinden oluşuyordu.

 

Müzisyen bulunduğu yerdeki bir ekran aracılığıyla izleyicilerini görüyor ve diyalog kurabiliyor. Olsen konser sonrasında; “Fiziksel olarak mekanda bulunmadan otantik bir müzik deneyimi sunabilmek, sanki gerçekten oradaymışım gibi hayranlarla temas kurup, konuşabilmek inanılmaz. Akıllara durgunluk veriyor. Teknoloji bu interaktif seviyeye ulaşınca olasılıklar sonsuz. Oturma odamda Avustralya’daki veya dünyanın herhangi bir yerindeki hayranlarla gerçek zamanlı etkileşim kuruyor olabilirim! Müzisyenlere Covid’e rağmen hayranları için tekrar canlı performans fırsatı veriyor ve gelecekte karbon nötr turne yapma imkanı sunuyor. Bence bu, canlı müzik için şimdiye kadarki en iyi şeylerden biri!” değerlendirmesini yaptı.

 

Konserin tümüyle sorunsuz olarak geçtiğini söyleyebilmek mümkün değil. Olsen üçüncü şarkısına başlarken hologramların donması teknoloji konusunda önemli bir açık olarak görülebilir. Şirket yetkilileri bu sorundan dolayı mutsuz olmadıklarını tam tersine sorunların bu deneme konserinde olmasının geliştirme açısından önemli bir bilgi sağlayacağını belirttiler.

 

Teknolojilerinin komedi, müzik, dans vb. tüm sahne sanatlarını hedeflediğini belirten Musion yöneticisi Ian O’Connell, “Sorun çıkmasaydı herkes çok kolay bir şey yaptığımız zannedecekti” dedikten sonra teknolojilerini yerel eğlence yerleri, barlar, evler ve küçük kayıt stüdyolarına taşımak istediklerini ve bunların hepsinde benzer bant genişliği sorunları olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Bloblar: Google Yapay Zeka Denemesi

 

Konser videosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

Fotoğraf: facebook.com