Yargı Yetkisi Belirlendi: Rus Korsan ABD’de Yargılanacak

Yapım şirketleri ve telif hakkı ihlali gerçekleştiren Rus sitelerinin yöneticisinin ülkeler arası dava yetkisine ilişkin tartışmasında mahkeme son kararını verdi. Tofig Kurbanov ABD’de yargılanacak.

 

Universal, Warner Bros, ve Sony’nin  de içinde bulunduğu yapım şirketleri, telif hakkı ihlali yapan ripping siteleri FLVTO.biz ve 2conv.com ile onların operatörü Rus vatandaşı Tofig Kurbanov  hakkında, büyük telif hakkı ihlallerinin oluşumuna sebep olması nedeniyle, hukuki yola başvurmuştu.

 

Dava süresince, Rusya merkezli faaliyet gösteren internet sitesi için Amerika’da dava açmanın yargı yetkisi kapsamına girmediği iddia edilmişti. İlk olarak bölge mahkemesi bu savunmayı kabul etti ve davayı reddetti. Sonrasında davacılar tarafından itiraz edildi ve dava üst mahkemeye gitti. Virginia Yüksek Mahkemenin kararı bozmasından sonra dosya tekrar Virginia bölge mahkemesinin önüne geldi.

 

Mahkeme 30 Mart’ta verdiği kararında, Amerika’nın yargı yetkisini kabul etti. Bu dava için hukuki süreç asıl şimdi başlıyor. İkametgâh adresi Rusya’da olan sanığın davası Amerika’da devam edecek.

 

Fotoğraf: Tingey Injury Law Firm
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Milletlerarası Davada Yargı Yetkisi Tartışması