Yapay Zekanın Müzik Sektöründe Kullanımı Artıyor

Teknolojik gelişmelerin müzik sektörünü her zaman etkilediği biliniyor ama bu etkiler daha çok müziğin yapılışı ve sunuluşu süreçlerinde öne çıkıyor. Ne var ki gelişen teknolojiler giderek iş süreçlerini de değiştiriyor. Bunun son örneklerinden birisi de karar alma süreçlerinde yapay zeka kullanımının artması.

 

Warner Müzik CEO’su Steve Cooper yeni sanatçıları saptamak için kullandıkları yapay zeka programı Sodatone tarafından saptanan sanatçılarla imzalanan sözleşme sayısının iki kat arttığını söyledi. Bu gerçekten önemli bir gelişme.

 

Spotify’ın beğenilerinde yer alan günlük yaklaşık 40.000 şarkıyla ilgili olarak veri madenciliği yapan ve sosyal medya ve turne verilerini de inceleyen program, yükselmekte olan isimleri ortaya çıkarıyor ve Warner yöneticilerinin dikkatine sunuyor.

 

Warner, Sodatone programını 2018 birinci çeyrek döneminden beri kullanıyor. Şirketin teknolojiyi giderek artan biçimde kullanacağı da veri destekli karar süreçleri uygulamalarını yönetmek için Dr. Kobi Abayomi’yi göreve başlatmasıyla görünür oldu.

 

Warner, Abayomi’nin görevini “WMG’de dünya çapında analitiğe liderlik edecek ve şirketin sanatçıları ve şarkı yazarları için başarıyı ölçebileceği ve en üst düzeye çıkarabileceği değerli iş bilgilerini sağlayacak” ifadeleriyle açıkladı.

 

Fotoğraf: Drew Graham
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Albümlerde Arttırılmış Gerçeklik