Yapay Zekalı Sanal DJ Geliyor

Sensorium Galaxy isimli canlı performans platformu ile teknoloji şirketi Mubert, JAI:N isimli yapay zekalı bir DJ yapmak üzere işbirliğine başladılar. İlk denemelerin birkaç ay içinde yapılacağı söyleniyor. JAI:N farklı moodlarda müzikleri kesintisiz olarak, kendi başına üretebilecek.

 

Sensorium farklı müzik tercihleri için özgün ve farklı fotogerçekçi sanal sanatçılar üretecek. Bu karakterlerin arkasında genetik algoritmalar çalışacak ve bu sayede ortamdan veri alarak bilgilerini ve müzik türlerini geliştirecekler.

 

Mupert’in özgün teknolojisi bu sanal sanatçıların geniş sample veri tabanı üzerinden, gerçek zamanlı müzikler üretmesini sağlayacak. DJ’ler hip-hop, EDM, K-Pop, rock vb. altmıştan fazla türde müzik yapabilecekler.

 

Mubert’in CEO’su Alexey Kotchetkov YZ tarafından bestelenen müziklerin kişileştirilmesinin, generatif müziğin insanlara tanıtılmasının en iyi yolu olduğunu söyleyerek Sensorium Galaxy ile iş birliği içinde, insanların tepkilerini dikkate alarak yüksek kalitede gerçek zamanlı müzik üreten sanatçılar geliştireceklerini söyledi.

 

Sensorium Galaxy yöneticisi Ivan Nikitin ise Sanal gerçeklik ile YZ birleşmesi eğlence dünyasının mevcut sınırlamalarını kıracak olanaklar tanıyabilir diyerek YZ’nın doğuşunu izlediğimizi vurguladı.

 

Sanal DJ’ler, 2021 yılında Sensorium Galaxy gösterilerinde David Guetta, Armin van Buuren, Carl Cox, Dimitri Vegas & Like Mike gibi tanınmış isimlerle birlikte sahne alacaklar. Bu showlar insan ve YZ’nın karşılıklı etkileşimle birbirlerini tamamlayarak gerçekleştirdiği sanatsal bir gösteri ortaya koymuş olacak.

 

Mubert teknolojilerinin kullanımı Sensorium’a bir başka olanak daha sağlayacak. YZ kullanımı ile izleyicilere karşılıklı etkileşim imkanı verilerek, kendi müziklerini yaratabilmeleri ve sosyal medyada paylaşabilmeleri sağlanacak.

 

Tanıtım videosu için tıklayınız.

 

Fotoğraf: sensoriumxr
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Bloblar: Google Yapay Zeka Denemesi