Yapay Zekalı Besteciye Fon Desteği

Müzik sektörünün önemli start-up’larından Aiva, NetEase’den 1,5 milyon Avro fon aldı. Aiva, yapay zeka teknolojisi kullanarak müzik oluşturma özelliği bulunan bir internet platformu. Bu yazılım aynı zamanda hak takibi yapan topluluklar tarafından besteci olarak tanınan ilk yapay zeka uygulaması olmuştu. 2017 yılında  SACEM, Aiva’yı besteci olarak kabul etti.

 

2016 yılında İcra Kurulu Başkanı (CEO) Pierre Barreau, Teknolojiden Sorumlu Başkan (CTO) Denis Shtefan, ve Operasyon Direktörü (COO) Vincent Barreau  tarafından kurulan şirket kısa sürede hızlı büyüme gösterdi.

 

Şirket CEO’su, Tech.eu’nun haberinde, 2019 yılının Aralık ayında NetEase ile Çin’de çıkacak yeni ürünleri hakkında işbirliği yapmak üzere görüşürlerken, sürpriz bir şekilde bu görüşmenin Çin merkezli NetEase şirketi tarafından yatırım yapılmasına yol açtığını belirtti. Aiva şirketi aldığı fonla, ekibini genişletmeyi, uluslararası büyümeye yatırım yapmayı, Çin pazarı için yeni ürünler konusunda NetEase ile işbirliği yapmayı planladığını ifade etti.

 

Çin merkezli Tencent şirketi de daha önce “Amper” isimli yapay zeka üzerinde çalışan müzik uygulaması ile işbirliği yapmıştı. Çin merkezli şirketler NetEase ve Tencent’in bu alanda yatırımlar yapması ülkenin müzik endüstrisini bir adım öteye taşıyor. Çin, teknolojinin her alanında olduğu gibi, müzik teknolojisine de yatırım yapıyor ve günden güne büyüyor.

 

Fotoğraf: Franck V.
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Ölmüş Şarkıcılar Kore Televizyonunda