Yapay Zeka’dan Top 20 Keşfi

Müzik sektöründe kullanılan ve yükselmekte olan şarkı ve şarkıcıları saptamayı mümkün kılan çeşitli algoritmalar zaten mevcut. Bunlar esas olarak platformların verilerini izleyerek trendleri gözlüyorlar. Musiio’nun yeni YZ algoritması ise doğrudan müzikleri dinleyerek öneride bulunuyor.

 

Her gün binlerce şarkının yüklendiği küresel streaming uygulamaları müziklere erişmeyi bir yanıyla kolaylaştırırken diğer yanıyla zorlaştırıyor. Amatör bir dinleyici için bunun çok önemi olmayabilir ama işi yapımcılık, menajerlik  gibi parlayacak isimleri bulmak olan profesyoneller için hayat giderek zorlaşıyor.

 

Bu alanda bizzat platformlar tarafından üretilen ve/veya bu verileri analiz eden YZ algoritmaları çoktandır kullanılmaya başlandı. İnsan çalışmasıyla altından kalkması zor olan ilk analiz bölümü bu algoritmalar tarafından tamamlanıp,  yükselmesi mümkün olan şarkılar ve yorumcular öneriliyor.

 

Müzik alanında YZ uygulamaları geliştirmekte olan start-up şirketi olan Musiio bu alanda yeni bir adıma imza attığını duyurdu. ARGE çalışmalarının üç yıldır sürdüğü bu hit keşfi algoritmasının adı da yaptığı işe uygun: Potansiyel Hit Algoritması.

 

Musicbusiness dergisine konuşan Musiio kurucu ortağı ve CEO’su Hazel Savage YZ ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullandıkları algortimanın tüm testlerinin tamamlandığını ve kullanılmaya hazır olduğunu duyurdu.

 

Kullandıkları algoritma ile şarkıları “Dinlediklerini” ve makine öğrenmesi yöntemiyle YZ’ya belirli patternleri bulmasını öğrettiklerini dile getiren Savage, sistemlerine inandıklarını ve insan kulağıyla yapılan tür, BPM, melodik benzerlik vb. saptamaları öğretmenin mümkün olduğunu belirtti.

 

Algoritmanın test aşamasında, YouTube’da hızla  yükselen on şarkı seçilerek telifsiz müzik kataloglarından seçilmiş 10.000 parçanın arasına yerleştirilmişti. Potansiyel Hit parlayacak on şarkı önerisi içinde bunlardan dokuzuna yer vermişti.

 

Şirket algoritmalarının insanın yerini almayı değil yardımcı olmayı hedeflediğini “10.000 şarkı içinden dinleyerek mi daha iyi seçim yaparsınız 20 şarkı içinden mi?” sorusuyla anlatıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yapımcıların Veri Tabanı RDx Hizmete Açıldı

 

Fotoğraf: Michael Dziedzic