Yapay Zeka Radyo Dünyasında

Teknolojik gelişmeler hayatın her alanını etkilerken yapay zeka her sektörde önemli bir rol üstlenmeye başladı. Almanya’nın ünlü dijital radyo kanalı Südwestrundfunk (SWR) standart geri sar, durdur, ileri ve şarkıları ayrı playlistte çalma vb. fonksiyonların yanı sıra özel şarkılar seçme olanağı veren bir aplikasyon kullanmaya başladı.

 

Radyo yayıncılığının giderek ölmekte olduğu iddiaları karşısında radyolar yerlerini korumak ve yollarına gelecekte de devam etmek için çaba harcıyorlar. SWR tarafından devreye alınan aplikasyon bunun bir örneği. Bir çok radyoda bulunan diğer özelliklerin yanı sıra dinleyiciye çalan şarkıyı beğenmezse değiştirme olanağını veriyor. Bu şarkı seçmek biçiminde yapılmıyor. Verilen komutla birlikte radyonun veri tabanında başka bir şarkı çalmaya başlıyor. Bu şarkıyı dinleyicinin sevdiği müzikleri bir algoritma ile saptayan YZ seçiyor.

 

Dijital platformların çok uzun süredir sağladığı bu olanağın radyolarda da kullanılması çok kolay olmamış. Başta Gema olmak üzere hak sahipleri kümeleriyle uzun görüşmeler yapılmış. Radyo grubunun yöneticileri hedeflerinin yeni bir streaming platformuna evrilmek olmadığını ve radyonun geleceğinin modere edilen programlarda olduğunu ısrarla vurguluyorlar. Bu kadar aşırı arzın olduğu bir dünyada moderasyonun zorunlu olduğunu ancak dinleyicinin kanalda daha uzun süre kalmasını sağlayacak seçme olanağı verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

 

Fotoğraf: neil godding
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Küresel Akıllı Hoparlör Pazarı 2021'de 163 Milyon Adede Ulaşacak