Yapay Zeka Müzik Dünyasında

Yapay Zeka ve Derin Öğrenme teknolojileri müzik dünyasının iş modellerinde yer almaya başladığından beri bir hayli süre geçti. Özellikle dijital platformlarda playlist hazırlanması ve gelirlerin takip edilmesi başta olmak üzere birçok alanda farklı uygulamalar görmek mümkün. Dahası yapay zeka esaslı beste ve düzenleme cihazları piyasada yaygınlaştılar.

 

Enstrümanları Ayırmak Mümkün Mü?

Dünyanın önemli üniversitelerinden MIT tarafından yapılan çalışmalar sonrasında çok daha sofistike bir uygulamanın ilk denemeleri yapıldı ve hızla ticari dolaşıma girecek hale getirilmeye çalışılıyor.  Bitmiş bir kayıttaki enstrümanları izole ederek tek tek dinleme olanağı veren bu uygulama ilk testlerinde 60 saat civarında video izlemiş ve farklı enstrümanların seslerini ayırt etmeyi başarmış durumda.

 

Yeni Ufuklar

Bu teknolojinin daha da gelişmesiyle birlikte kayıtların temizlenmesinden müzik eğitimine ve dinlemesine kadar birçok alanda yeni ufuklar açılacak. Kötü bir kaydı enstrüman bazlı temizlemek, Beatles’ın bir kaydındaki Ringo’nun davullarını bateri öğrencisine tek başına dinletmek veya tamamen silip bateriyi kendisinin çalmasını sağlamak mümkün olacak.

 

Bağımsız Çalışıyor

MIT tarafından PixelPlayer diye adlandırılan bu yazılımın en önemli özelliklerinden birisi de bağımsız çalışabilmesi. Yani MIT mühendisleri bu yazılımın enstrümanları nasıl ayırt ettiğini her seferinde saptayamıyor.

 

PixelPlayer derin öğrenme yöntemini kullanıyor. Yapay sinir ağları denilen bilgiişlem yöntemi ile farklı patternleri, ne kadar karmaşık olursa olsunlar ayrıştırabiliyor. Yeter ki daha önce onları daha önce benzerlerini izlemiş olsun.  Sesleri birbirinden ayrıştırırken kullandığı yapay sinir ağlarının birisi sesleri birisi görselleri diğeriyse de kimi özgün pixelleri izliyor.

 

Kısa bir süre sonra dijital platformlarda şarkı kayıtlarının yanı sıra ayrıştırılmış enstrümanları dinlemek isteyen bir kitleyle karşılaşırsak şaşırmamak gerek. Kısacası yeni lisans modelleri ve yeni sözleşmelere ihtiyaç olacak.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Enstrümanları Ayrı Ayrı Dinlemek İster Misiniz?
Fotoğraf: Franck V.