Yapay Zeka Kullanan Son Proje: Spleen Machine

İtalyan müzisyen, sanatçı ve yapımcı Alex Braga tarafından geliştirilen Spleen Machine sanatçılığın ve yapay zekanın yaratıcı bir karışımını temsil eden son proje oldu. Hem besteci hem de mucit olan Alex Braga bu EP için, A-Mint adlı kendi AI müzik cihazını icat etti.

 

Albüm duyurusunda A-Mint cihazının müzisyenin tarzını öğrendikten sonra “artırılmış müzik” oluşturduğu belirtildi. Arttırılmış gerçeklikten türetilmiş olan bu kavram A-mint’in yaptığı işi doğru anlatıyor.  Braga’nın dediği gibi, “A-Mint tarzınızı öğrendiğinde, artırılmış benliğiniz olur ve size süper güçler verir”.

 

Braga piyanoda basit bir motif çalarken, AI bu temaya uyan sonsuz sayıda  nota üretiyor. Bu notalar besteye içerildikten sonra tekrar yapay zekaya gönderiliyor ve böylece Braga’nın  “yaratım hiper döngüsü” dediği süreç tamamlanıyor.

 

A-Mint için 2019 yılında yapılan sunumda cihazın sanatçının bastığı her tuşa karşılık olarak 16 nota üretebildiği, bu notaların gerçek zamanlı bir orkestrasyon ve sanal sanat  yapmak için her hangi bir analog veya sanal müzik aletine aktarılabileceği anlatılmıştı.

 

Bestenin başarısını merak ediyorsanız Spleen Machine şarkısının resmi videosunu aşağıdaki linkden izleyebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=zVffRoFck4g&feature=youtu.be

 

Fotoğraf: James Owen
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’dan Kişilik Saptama Patenti