WMG 2022 İlk Çeyrek Gelir Açıklaması Yapıldı

WMG, yatırımcılara yaptığı açıklamada, gelirlerin sabit kurda yıllık bazda % 13,2 arttığını söyledi. Sonuçlar WMG’nin hem kayıtlı müzik hem de müzik edisyon operasyonlarında birkaç ilginç rakam daha ortaya çıkardı.

 

WMG’nin kayıtlı müzik bölümü, takvimin ilk çeyreğinde sabit kurda yıllık % 11,4 artışla 1,147 milyar gelir elde etti.

 

Warner yatırımcılarına dijital ortaklarından biriyle yapılan yeni anlaşmanın bir önceki dönemde olduğu gibi bu çeyrekte de  kayıtlı müzik streaming gelirlerini doğrudan etkilediğini belirtti. Bu etki dikkate alınmazsa toplam kayıtlı müzik gelirlerinin sabit kurda yıllık bazda % 14,8 arttığını vurguladı. Streaming gelirleri bu rakama sabit kurda yıllık % 9,9 artışla 776 milyon dolar katkıda bulundu.

 

Bu çeyrekte fiziki müzik satışları, sabit kurda yıllık % 8 artışla 122 milyon dolar olarak gerçekleşti. Warner, bu fiziki büyümenin artan plak talebinden kaynaklandığını belirtti.

 

En çok satanlar arasında Ed Sheeran, Michael Bublé, Dua Lipa ve Red Hot Chili Peppers yer aldı.

 

Warner’ın müzik edisyon bölümü- Warner Chappell Müzik- takvimin ilk çeyreğinde 230 milyon dolar küresel gelir elde etti. Warner, bu rakamın sabit kurda bir önceki yıla göre % 23 arttığını ve tüm gelir hatlarındaki büyümeden kaynaklandığını söyledi.

 

Warner, müzik edisyon streaming gelirlerinin sabit kurda yıllık % 23,2 arttığını belirtti. Aynı zamanda daha yüksek ticari lisanslama etkinliği nedeniyle senkronizasyon gelirlerinin, güçlü fiziki satışlar nedeniyle de mekanik gelirlerinin arttığını belirtti.

 

Belirtildiği gibi, WMG’nin birinci çeyrek takvimindeki küresel geliri, sabit kurda yıllık % 13,2 artışla 1,376 milyar dolar olarak gerçekleşti. Warner, önümüzdeki dönem için streaming gelirlerinin sabit kurda yıllık % 16,1 artacağını öngördü.

 

Faaliyet gelirleri önceki yılın çeyreğindeki 151 milyon dolara kıyasla, bu takvim yılının ilk çeyreğinde 166 milyon dolar oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  K-Pop Konserlerine Özel Sahne

 

OIBDA (Amortisman ve Amortisman Öncesi Faaliyet Geliri) önceki yılın aynı çeyreğinde 228 milyon dolardan 255 milyon dolara yükseldi ve OIBDA marjı önceki yılın çeyreğindeki % 18,2’den % 0,3 artarak % 18,5’e ulaştı. Warner, işletme gelirindeki ve OIBDA’daki bu artışların öncelikle artan gelirden kaynaklandığını söyledi.

 

WMG CFO’su Eric Levin temel işlerinin gelişmeye devam ederken, sürekli olarak yeni büyüme vektörleri ortaya çıktığını, hissedarları için değer yaratmayı dört gözle beklediklerini ve sektörde yer alan güçlü trendlerden yararlanmak için iyi bir konumda olduklarını belirtti.