WIPO’dan Yeni Karar

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü WIPO’ya Youtubeconverter.io ve YouTube hakkındaki uyuşmazlıkla ilgili Google tarafından başvuru yapıldı. Dünyaca ünlü sosyal medya platformu YouTube’un isim ve içerik benzerliği nedeniyle, alan adının kötüye kullanılması gerekçesiyle WIPO’ya başvuruda bulunulmuştu. WIPO Tahkim ve Arabuluculuk merkezi 4 Şubat 2021’de başvuru ile ilgili kararını yayınladı.

 

Vietnam merkezli Youtubeconverter.io alan adlı site 2018 yılının Ekim ayında kurulmuştu. Site YouTube platformundaki videoların indirilmesi ve izlenmesini sağlıyordu. Site aynı zamanda reklamlara da yer vererek ticari gelir de elde ediyordu.

 

WIPO verdiği kararda, alan adlarının kafa karıştırıcı derecede benzer olduğuna değindi. YouTube’a ait isim hakkını kullanmak için bir bir yetkisi olmadığı ve sitenin var olmasında hiçbir hak ve meşru menfaatin bulunmadığının üzerinde durdu.

 

Google tarafından yapılan başvuruda Youtubeconverter.io sitesinin ziyaretçilerini tarafından videoları indirmeye teşvik ettiği belirtildi. YouTube, Youtubeconverter.io sitesinin hizmet şartlarını doğrudan ihlal ettiğini ve ayrıca söz konusu tıklama başına ödeme reklamlarından gelir elde ederek kötü niyetle hareket ettiğini iddia etti.

 

Youtubeconverter.io ise hukuki süreç boyunca açıklama yapmadı.

 

WIPO, kararında site isimlerinin ayırt edilemeyecek derecede benzer olduğu kanaatine vararak sitenin alan adının YouTube’un kullanımına geçmesine karar verdi.

 

WIPO kararını okumak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: wipo
İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube’dan Klip Denemeleri