WIPO’dan Fikri Hakları Kanıtlamak İçin Zaman Damgası

WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) 27 Mayıs’ta yeni ürünleri WIPO Proof’u internet sitesinde duyurarak kullanıma açtı.  Türkçesi “Kanıt” anlamındaki “Proof” fikri mülkiyete   ilişkin kanıt oluşturmak için hazırlandı. WIPO genel müdürü Francis Gurry WIPO youtube kanalında yaptığı tanıtım ve basın açıklamasında Covid-19 sürecinde dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetti ve WIPO Proof’u tanıttı.

 

WIPO resmi internet sayfasında da ürünün duyurusu yapıldı.Buradaki açıklamada Gurry “Değerin, dijital teknolojiler ve büyük veriler tarafından olanaklı kılınan  insan etkinliğine giderek daha fazla dayandığı yüksek seviyede dinamik bir küresel ekonomide, entelektüel varlığınızın dijital dosyalarının sahibi olduğunuzu kanıtlayabilmeniz çok önemlidir. WIPO Proof, yenilikçi ve yaratıcılara dijital çıktılarını daha iyi korumalarında yardımcı olur.  WIPO’nun dijital ekonominin taleplerini karşılayan hizmetini geliştirmede önemli bir adımı temsil eder.” diyerek WIPO Proof’un önemini vurgulamıştır.

 

WIPO Proof, fikirden başlayıp ticarileşmenin gerçekleşmesine kadar tüm süreçlerde koruma yapmayı hedeflemektedir. WIPO Proof’un, dijital dosyaların belirli bir anda varlığına dair kanıt oluşturacağı, gelecekteki yasal anlaşmazlıkların riskini azaltmaya yardımcı olmak ve fikri mülkiyet hakkının nihai tescili için bir temel oluşturmak için etkili bir araç olacağı öngörülüyor.

 

WIPO Proof, bir dijital dosyanın tarih ve zaman damgalı parmak izini oluşturarak, dünya çapında güvenilir, uygun maliyetli ve verimli bir hizmet sunan bir tür dijital noter hizmeti sunmaktadır.

 

WIPO Proof damgası yasal bir anlaşmazlıkta kanıt olarak kullanılabilir. WIPO Proof damgası, ücret karşılığında her seferinde bir tane veya iki yıllık bir süre boyunca geçerli indirimli birden fazla damga içeren paketler halinde satın alınabilir.

 

WIPO Proof Nasıl Çalışır?

 

Bir dijital dosya için WIPO Proof damgası alabilmek üzere WIPO Proof’un internet sitesine herkes erişebilir. WIPO, dosyanın içeriğini okumaz veya bir kopyasını depolamaz. WIPO Proof, dosyanın benzersiz bir dijital parmak izini oluşturur. WIPO Proof damga oluşturmak için Public Key Infrastructure (PKI) teknolojisini kullanıyor. PKI teknolojisi, uluslararası kabul görmüş ve tanınan dijital sertifika yöntemlerinden biri olan, köklü ve güvenilir bir şifreleme teknolojisidir. WIPO PROOF’un damgaları üzerindeki tarih ve saatin kesin olması ve değiştirilmemesi dosyada en üst düzeyde kesinlik sağlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok Duruşması Nihayet 14 Aralık’ta

 

WIPO Direktörü Francis Gurry yaptığı basın açıklamasında, WIPO Proof’un benzeri uygulamalarının yerel olarak farklı ülkelerde bulunduğunu ancak Proof’un dünya genelini kapsadığını ve zaman dilimleri arasında senkronizasyonu sağladığını belirtti.

 

Zaman dilimleri arasında senkronizasyonu ve dünya genelinde uygulanmanın yanında, WIPO tarafından verilmiş bir zaman damgasının bulunması ile de WIPO Proof özel bir hizmet oluşturuyor.

 

WIPO’nun bu yeni hizmeti dünya çapında koruma sağlayan, gizlilik ve makul bir fiyatta, güvenilir ve hukuki ihtilaflarda kullanılabilir kanıt oluşturacaktır. WIPO Proof hakkında detaylı bilgi almak ve kullanmak için tıklayınız.