WIPO’dan Arabuluculuk ve Tahkim Hakkında Eğitim

WIPO (World Intellectual Property Organization/Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından 16-17-18 Kasım tarihlerinde çevrimiçi Arabuluculuk ve Tahkim hakkında eğitim semineri gerçekleştirilecek.  Seminer, AIPPI (International Association for the Protection of Intellectual Property/Uluslarası Fikri Mülkiyetin Korunması Birliği) ve LESI’nin (Licensing Executives Society International/Uluslararası Lisanslama Derneği Yöneticileri) katkılarıyla düzenlenecek.

 

Programda katılımcıların fikri mülkiyet ve teknoloji anlaşmazlıklarının çözümüne yönelik Alternatif Uyuşmazlık Çözümü hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Program süresince, uluslararası fikri mülkiyet ve teknoloji uyuşmazlıklarında WIPO arabuluculuk, Tahkim ve Hızlandırılmış Tahkim Kurallarının pratik dava uygulamasına özellikle atıfta bulunularak arabuluculuk ve tahkim prosedürlerinin yürütülmesine ilişkin konulara değinilecek. Üç gün sürecek etkinlikte farklı konu başlıkları yer alacak.

 

İlk günün ana konu başlığı “Arabuluculuk” olacak. Bu başlık altında ilk olarak açılış oturumu gerçekleşecek, ardından ikinci oturumun konusu “WIPO Arabuluculuk Kuralları dahil WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi” olacak. İlk günün son oturumu ise “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Alanındaki Arabuluculuk” üzerine yapılacak.

 

İkinci günün ana konu başlığı “Tahkim” olacak. İlk oturumda “WIPO’da Tahkim ve Hızlandırılmış Tahkim” konusuna dair genel bir açıklama yapılacak. İkinci oturumda “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Alanında Tahkim” konusuna değinilecek. İkinci günün üçüncü oturumunun konusu “WIPO’da Tahkim ve Hızlandırılmış Tahkime İlişkin Yargılama Sürecinin Yürütülmesi”, son oturumun konusu ise “Tahkim Kararları” olacak.

 

Üçüncü günün ana başlığı “Sektör Perspektifi ve WIPO Alternatif Uyuşmazlık Çözümüne İlişkin Maddelerinin Hazırlanması” olacak. Son günün ilk başlığı Birinci Endüstri Paneli, “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Uyuşmazlıkları için Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolunun Kullanımı”  hakkında yapılacak. Toplantıda son olarak “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Uyuşmazlıkları için Etkili Arabuluculuk ve Tahkim Maddeleri ve Sözleşmelerinin Hazırlanması ve Sunulması” başlığı yer alacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ERA’dan Online Etkinlikler

 

WIPO’nun düzenleyeceği bu etkinlikte hem WIPO ekibinden hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı uzmanların sunumları İngilizce yapılacak. Çevrimiçi gerçekleşecek etkinlikte soru cevap için de süre ayrılacak. Katılımcılar uzmanlara konuya dair sorularını yönlendirebilecekler. Tüm oturumlara katılan katılımcılara sertifika da verilecek.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: wipo.int