WIPO Küresel Dijital İçerik Pazarı Konferansı Sona Erdi

WIPO tarafından 16-18 Eylül 2020 tarihleri arasında sanal ortamda gerçekleştirilen Küresel Dijital İçerik Pazarı Konferansı sona erdi. Bir önceki konferans 2016 yılında gerçekleştirilmişti.

 

Toplantının açılışında konuşan WIPO Genel Müdürü Francis Gurry yaptığı konuşmada 2016 yılındaki konferans sonrasında ortaya çıkan gelişmelerin altını çizdi.

 

2016 yılı sonrasında dijital içerik pazarının çok hızla geliştiğine işaret eden Gurry, yapay zeka (YZ) uygulamalarının yaratıcı sektörlere girmesinin son derece hızlı biçimde gerçekleştiğini ve bunun bir dizi fikri mülkiyet sorunu doğurduğunu vurguladı.

 

Pazarın genişlemesine paralel olarak farklılaşmalar ortaya çıktığını belirten Gurry, pazarda  birlikte işlerlik ve etkinlik  sorunlarının aşılması için ortak girişimlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

Pandemi döneminde yaşanan eve kapanma süreçlerinde yaratıcı sektörlerin insanların fiziki ve özellikle akli sağlığı bakımından öneminin daha da iyi anlaşıldığını belirten Gurry, bu anlamda dijital pazarın gelişiminin önemine değindi.

 

Yaratıcı sektörlerin çoğunun bu kriz döneminde az zarar görmesine rağmen canlı performans sektörlerinin olumsuz etkilendiğine işaret eden Genel Müdür, bu sektörlerin varlığını sürdürebilmesi için hükümetlerin desteğinin şart olduğunu belirtti.

 

Dijital pazarın varlığını sürdürebilmesi için yaratıcı kişilerin desteklenmesi zorunluluğuna değinen Gurry, bu kişilerin saygın bir tanınırlığa ve adil bir ödemeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Womex Dijital 2020 Biletleri Satışta