Warner Music’ten Mali Durum Açıklaması

Warner Music Group tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Aralık 2020’de sona eren çeyrekte şirket, tarihinin en yüksek üç aylık gelirini elde etti. Streamingde devam eden yükseliş ivmesi ise dijital gelirlerde çift haneli artış sağlandı.

 

31 Aralık 2020’de sona eren üç aylık dönem için toplam gelir % 6, dijital gelirler % 17 oranında arttı. Net gelirler ise 2019 yılının aynı çeyreğinde 122 milyon dolar iken bu yıl 99 milyon dolar oldu.

 

Warner Music Group CEO’su Steve Cooper, Covid-19’un etkisine rağmen, bağımsız bir şirket olarak 17 yıllık geçmişte en yüksek üç aylık geliri elde ettiklerini ve bir önceki yıla göre sabit kurla % 4 artışla Covid-19’dan etkilenmediklerini gösterdiklerini belirterek, “Harika sanatçılardan ve eser sahiplerinden muhteşem yeni müzikler yolda, yeni nesil yeteneklere yatırımları arttıracağız ve küresel kültüre etki edecek cesur ve akıllıca yolları keşfetmeyi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

CFO Eric Levin ise uzun vadeli büyüme için iyi bir konumda olduklarını belirterek “Covid-19 nedeniyle işimizin belirli alanlarında zorluklar devam ederken, temel streaming güçlü olmaya devam ediyor ve doğrudan tüketiciye yönelik hedeflerimiz ve yeni çıkan streaming platformlarımız performansımızı artırdı” dedi.

 

Açıklamada yer alan verilere göre kayıtlı müzik gelirleri % 7,1 oranında artarak 1,84 milyon dolardan, 1.161 milyon dolara ulaştı (artış sabit kurla % 4,5). Gelir artışının başlıca sebebi, Covid-19 nedeniyle düşüş gösteren işler bir kısmını götürse de, streaming gelirlerindeki büyüme olarak görülüyor. Bu kayıp dikkate alınmadan hesap yapılırsa % 10.1 (sabit kurla % 8.1) artış sağlanmış durumda.

 

Dijital alan gelirleri % 15 artışla 633 milyon dolardan, 727 milyon dolara ulaştı. Lisans gelirleri ise sabit kaldı. Tablolara göre bir önceki yıl 79 milyon dolar görünen gelirler 2020’de 80 milyon dolar olarak görünüyor. Sanatçı hizmetleri ve genişletilmiş haklara ilişkin gelirlerdeki düşüş, tur ertelemeleri ve iptalleri ile Covid-19’dan kaynaklı iş kesintileri nedeniyle düşük ürün gelirinden kaynaklanıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Deezer’dan J-Pop Atılımı

 

Fiziki gelirlerdeki düşüş ise streaminge geçişin devamı niteliğinde görülüyor. Fiziki gelirler 184 milyon dolardan 174 milyon dolara düştü.

 

Şirketin amortisman öncesi faaliyet gelirlerinde (OIBDA) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 13 artış olurken faiz, amortisman ve vergi öncesi gelirleri (EBIDTA) aynı dönemler için % 19 arttı.

 

Net gelirdeki düşüş, döviz kurlarının Şirket’in euro cinsinden borçları üzerindeki olumsuz etkisi, hedging, şirket içi krediler ve cari çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüksek gelir vergisi giderlerinden kaynaklanmıştır. Daha kapsamlı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: wmg