Warner Music Halka Arzını Gerçekleştirdi

Mart ayında Warner Music, COVID-19 pandemisinin sermaye piyasalarını sarstığı için halka arzını ertelemişti. Warner Music sonunda 77 milyon A grubu hissenin halka arzını gerçekleştirdi. Bu 77 milyon hisse, hisse başına 25 ABD Dolarından satışa sunuldu. Satış değerinin, WMG sahibi Access Industries ve bazı ilgili satış hissedarları için yaklaşık 1,925 milyar ABD Doları’na kadar çıkması bekleniyorken ilk gün satışlarında öngörülen değerin üzerine çıkıldı.

 

Warner 70 milyon hisse senedinin halka arzından söz ederken arzı, güçlü talep karşısında 77 milyona çıkarttı.

 

İlk gün satışlarında hisse başına fiyat 5,12 ABD Doları arttı. Bu 1,925 milyar ABD Dolarlık öngörüyü 2,320 milyar ABD Dolarına çıkarttı.

 

Halka arzın, 25 ABD Doları fiyatla şirkete 12,774 milyar ABD Dolar’ı değer kazandırması beklenirken %20 artışın bu değeri de yükseltmesi öngörülüyor.

 

Öte yandan Tencent’in, Ed Sheeran, Bruno Mars, Cardi B gibi sanatçıları temsil eden Warner Music’in halka arzından önce şirkete yatırım yapmayı planladığı açıklandı. Wall Street Journals’a göre Tencent 200 milyon ABD Doları yatırım için görüşmelerde bulundu.

 

Geçtiğimiz aylarda Tencent Universal Music’teki % 10’luk hissesini satın almıştı. Tencent UMG’nin Vivendi’si için 3,370 milyar ABD Doları ödemişti (UMG’nin toplam değeri 33,7 milyar ABD Doları).

 

Piyasalarda dolaşan bir diğer haberde Suudi Arabistan’ın Warner hisselerine talip olduğu şeklinde. Suudi Arabistan’ın LiveNation hisselerini borsada satın aldığı düşünülürse aynı planı burada da uygulaması mümkün gözüküyor.

 

 

Fotoğraf: Alexander Schimmeck
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Vinyl Albüm Satışları Kara Cuma İle Rekor Kırdı