Warner Music Group’tan Rotana Music Yatırımı

Warner Music Group, Arap dünyasının önde gelen bağımsız şirketi Rotana Music’e yatırım yaptığını duyurdu. Anlaşma, WMG’nin hızla büyüyen Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki varlığını genişletirken, yapım şirketinin ünlü repertuarının kültürler arası fırsatlar bulmasını da sağlayacak.

 

Açıklamaya göre ayrıca WMG’nin yapım hizmetleri bölümü olan ADA Worldwide, Rotana’nın piyasaya yeni çıkan ürünlerini MENA dışında tüm dünyada küresel bazda, YouTube aracılığıyla dağıtacak.

 

Rotana’nın portföyü, Arap dünyasının en tanınmış ve sevilen sanatçılarının birçoğunu içeriyor. Mohamad Abdo, Abdulmajid Abdallah, Rabeh Saqer, Rashed Al Majed, Abdallah Ruwaished, Ahlam ve Körfez bölgesinden diğer yıldızlarla, Amr Diab, Elissa, Tamer Hosny, Najwa Karam, Shereen Abdalwahab, Angham, Wael Kfoury, Saber Al Robae gibi Levant, Mısır ve Kuzey Afrika’dan isimler bunlar arasında yer alıyor.

 

Prens Al Waleed Bin Talal’a ait olan şirketin genel merkezi Riyad’da ve Cidde, Dubai, Kuveyt Şehri, Beyrut ve Kahire’de şubeleri bulunuyor.

 

WMG’nin International Recorded Music Başkanı Simon Robson Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin, gelişen müzik çevresi ve tüketim artışı ile bugün dünyanın kültürel açıdan en dinamik yerleri arasında yer aldığını söyleyerek, Rotana’ya katılmaktan büyük heyecan duyduklarını ifade etti. Robson, “Hem bölgedeki profilimizi genişletmekten hem de bu harika sanatçıları dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle buluşturma fırsatlarından özellikle heyecan duyuyoruz” dedi.

 

Rotana Music Holding CEO’su Bay Salem Al Hendi ise “Bu heyecan verici bir dönem ve biz Rotana olarak, Warner Music’in MENA müzik endüstrisine ve hayran topluluklarına erişimini kolaylaştıracak ve Rotana’ya küresel genişleme hedefimizde fayda sağlayacak olan bu ortaklıktan çok memnunuz” dedi.  Ayrıca, MENA’daki yaratıcı kültürün çok canlı ve çeşitli olduğunu, bu ortaklığın yerel sanatçıların küresel sahnede teşvik edilmesini desteklerken müzik ve fikir alışverişini artıracağını belirterek, “Eğlence ve dijital müzik de dahil olmak üzere küresel ölçekte meydana gelen değişikliklere ayak uydurmak için, Suudi Vizyonu 2030 ile uyumlu olan bu kazan-kazan ortaklığı nedeniyle  Majesteleri Prens Al Waleed Bin Talal’ı tebrik etmek istiyorum” diye düşüncelerini ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  SiriusXM 2020 Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

 

1993 yılında kurulan Rotana Music Holding, Arap dünyasının en büyük plak şirketi ve en geniş müzik repertuarına sahip olan Rotana Suudi efsane Mohamad Abdo’yu da bünyesinde bulunduruyor. Forbes Middle East’in En İyi 10 Arap Şarkıcısı listesinde yer alan yedi sanatçı Rotano kataloğunda yer alıyor. Bunların arasında Mısırlı megastar Amr Diab, bir milyardan fazla YouTube izlenmesine sahip ve Billboard’un Dünya Albümleri listesinde ilk onda yer alıyor. Lübnanlı ikon Elissa ise, Brandwatch tarafından Lady Gaga ve Selena Gomez gibi sanatçılarla birlikte Twitter’daki en etkili 50 kişiden biri olarak tanımlandı.

 

Şirket, MENA bölgesinde ve dünyada önde gelen Arap medya, eğlence, etkinlik ve içerik üreticisi ve dağıtıcısı haline geldi.

 

Fotoğraf: Yasmine Arfaoui