Warner Music Group İkinci Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Warner Music Group mali yılın ikinci çeyreğinde son üç aylık mali sonuçlarını açıkladı ve geçtiğimiz çeyrekte yıllık % 4,5 düşüşle 1,01 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtti. Dijital gelirler ise % 11 artışla 720 milyon dolara ulaştı ve şirketin toplam gelirlerinin % 71,3’ünü oluşturdu.

 

WMG 433 milyon dolarlık bir faaliyet zararını da duyurdu. Bu, şirketin uzun vadeli teşvik planıyla ilgili olarak 426 milyon dolarlık  nakit dışı stok bazlı tazminat giderleri ve Haziran ayı başlarında halka arz ile ilişkili 86 milyon dolarlık maliyetlerden kaynaklanıyor.

 

WMG’nin kayıtlı müzik gelirleri yıllık bazda % 5,7 düşüşle 861 milyon dolar oldu. Dijital gelirler ise yıllık bazda % 7,9 artışla 630 milyon dolara ulaştı ve toplam gelirlerin % 73’ünü oluşturdu. Geçen yılın dijital gelirlerin payı % 63,9’du. Bu rakamı değerlendirirken fiziki gelirlerin %46.3 düşüşle 51 milyon dolara indiğini sanatçı hizmetleri ve genişletilmiş haklara ilişkin gelirlerin % 21,5 düşüşle 124 milyon dolar, lisanslama gelirlerinin ise % 26,3 düşüşle 56 milyon dolar olduğunu dikkate almak gerekiyor.

 

Dijital alanda, WMG’nin kayıtlı streaming gelirleri yıldan yıla % 9,1 artarak 589 milyon dolara, indirme ve diğer dijital gelirler ise % 6,8 azalarak 41 milyon dolara düştü.

 

Şirketin edisyon bölümü yıllık bazda gelirlerini artırdı ve % 1,4 artışla 149 milyon dolara yükseldi. Bu gelirlerin 90 milyon doları dijital kaynaklardan geliyor (% 60,4). Diğer bir çok şirketin edisyon gelirleri düşerken bu artış önemli.

 

Dijital edisyon gelirleri yıllık % 38,5 arttı ve bu da temsili alan, mekanik ve senkronizasyondaki gelirlilerin düşüşünü karşıladı. Temsili alan gelirleri % 25 düşerek 27 milyon dolara, mekanik telif gelirleri % 38,5 düşerek 8 milyon dolara ve senkronizasyon gelirleri ise % 24,1 düşerek 22 milyon dolara geriledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent’in Universal’den % 10 Daha Hisse Alması İşlemi Tamamlandı

 

WMG CEOS’u Steve Cooper yaptığı açıklamada bu çeyrekte pandemiye rağmen performanstan memnun olduklarını ifade ederek gelir akışının çift haneli olduğunu ve dijital dönüşümün sürdüğünü ifade ediyor.

 

EVP ve finans yöneticisi Eric Levin, “Covid’in işimizin belirli yönleri üzerindeki kalıcı etkisi göz önüne alındığında, bu sonuçlar beklentilerimizin biraz üzerinde” dedi.

 

Fotoğraf: Lukas Blazek