Warner Music Group, Africori’den Hisse Aldı

Katalog alımları, şirket ortaklıkları, hisse alımları, yeni pazarlara yatırımlar müzik dünyasının 2021’ini oldukça hareketli kıldı. Bu hareketlilik 2022’de de devam edecek gibi görünüyor. Warner Music Group, Afrika merkezli Africori’nin çoğunluk hisselerini satın aldı.

 

WMG, Afrika’nın önde gelen dijital müzik dağıtımı, müzik hakları yönetimi ve sanatçı geliştirme şirketi Africori’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. Yapılan duyuruda Africori’ye ilk yatırımın 2020’lerin başlarında gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

 

Africori şu anda 7.000 sanatçıya ve 850 müşteriye hizmet veriyor ve geçen yıl sanatçıları yüz milyonlarca stream, milyarlarca da YouTube görüntülemesi aldı. Aynı zamanda şirket tüm büyük DSP’lerden güçlü bir gelir artışı kaydetti.

 

Orijinal anlaşma, WMG’ye Afrika’nın en büyük kataloğuna ve sanatçı/repertuar ağına erişim sağlayarak WMG’nin birçok Afrika pazarında ilk kez varlık göstermesine olanak tanıdı. Duyuruda Africori’de çoğunluk hisselerin alınması kararının, WMG’nin Afrika’da bir numaralı distribütör olmasını sağlayabileceği yorumu yapıldı.

 

Africori, mevcut CEO Yoel Kenan’ın görevde kalmasıyla bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TuneCore Afrika’da