Vivendi SA Universal Hisselerini Devrediyor

Universal Müzik Grubu’nun (UMG) hisselerini devretme haberi sonrasında ana firma Vivendi SA’nın hisseleri tarihinin en büyük sıçramasını yaptı. Bir gün içinde % 24 değer kazanan hisselerin bu değer artışı, 1989 yılında satışa sunulduklarından beri en yüksek oran.

 

Vivendi uzunca bir süredir UMG hisselerini 2023 tarihine kadar   arz edeceğini söylüyordu. Firma geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile arzın 2021 yılında gerçekleşeceğini duyurdu. Firmanın % 60 oranında hissesi arz edilecek ve hisseler Euronext NV’de işlem görecekler. Yapılan açıklamaya göre son dönemde şirketin % 20 hissesini alan Tencent Grubu kararı onaylıyor.

 

Hisse arzı klasik halka arz biçiminde gerçekleşmeyecek. Şirket yaptığı basın açıklamasında operasyonun “Özel kar payı” uygulaması şeklinde gerçekleştirileceğini ve % 60 oranında UMG hissesinin Vivendi ortaklarına sunulacağını duyurdu. Kararın resmileşmesi için 29 Mart 2021 tarihinde hissedarlar toplantısı yapılacak.

 

Tencent’in hisse alımları sırasında değeri 30 milyar dolar olarak belirlenen şirketin, halka arz sonrası % 20 Tencent, % 20 Vivendi, % 16 Bolloré (Vivendi’nin %27 hissesine sahip) ve % 44 Vivendi hissedarları şeklinde bir hisse dağılımına ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Bu işlem ile UMG’nin bağımsız hale gelmesi ve finansal esnekliğinin artması hedefleniyor. Ayrıca Vivendi hisselerinin değerinin yükselmesi de bekleniyor.

 

Universal Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sir Lucian Grainge, şirket içinde yayınladığı bilgi notunda yapılanın stratejilerinin, ekiplerinin ve başarılarının doğrulanması anlamına geldiğini ve bundan büyük gurur duyduğunu duyurdu.

 

Fotoğraf: Ishant Mishra
İlginizi Çekebilecek Yazılar  PRS Canlı Stream Tarifesi Yine Gündemde