Universal Music Group TikTok’la Ortaklığını Genişletiyor

Universal Music Group ve TikTok aralarında genişlettikleri küresel ittifakı duyurdular. UMG web sayfasında yer alan habere göre küresel ittifak, UMG sanatçıları ve TikTok’un müzik topluluğu arasındaki ifade ve bağlantıların güçlendirilmesine odaklanıyor. İşbirliği yenilikçi deneyimlerin geliştirmesi amacıyla oluşturulan yol haritasını önemli ölçüde ilerletecek.

 

UMG’nin yaptığı açıklamaya göre UMG ve TikTok’un küresel ittifaklarına ilişkin anlaşma sanatçıları ve eser sahipleri için adil ödeme sağlarken, şirketlerin mevcut ilişkilerinin önemli ölçüde genişletilmesini ve geliştirilmesini, yenilikçi deneyimlerin gelişimini ve hayranlar, sanatçılar ve sevdikleri müzik arasında daha derin bağlar kurma becerisini teşvik edecek şekilde oluşturuldu.

 

Anlaşma, UMPG (Universal Music Publishing Group)’de yer alan eser sahipleri ile UMG’nin yapım şirketlerindeki mevcut kayıtlarını ve sanatçılarını kapsıyor. TikTok kullanıcılarını, kendilerini müzik yoluyla ifade etmelerinde, video kreasyonlarını sevdikleri şarkılarla seslendirmelerinde, sanatçı ve müzik merkezli kültür etrafında kümeler oluşturulmasında her zamankinden daha güçlü kılıyor. Açıklamada şirketlerin ayrıca heyecan verici yeni özellikleri deneme sözü verdikleri bilgisine de yer veriliyor.

 

TikTok Küresel Müzik Başkanı Ole Oberman “TikTok’ta müzik tutkunlarına ulaşarak sanatçıları ve söz yazarlarını desteklemeye UMG ve UMPG ile devam etmekten heyecan duyuyoruz” diyerek platformun liste başı şarkıları yaratmada bir itici güç olduğunu belirtti. Ayrıca yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak ve eskileri yeni bir kitleye yeniden tanıtmak için UMG ve UMPG ile ortak olmaktan gurur duyduklarını da ifade etti.

 

UMG’de Dijital Strateji Başkan Yardımcısı Michael Nash ise “UMG ve TikTok, yeni müzik deneyimleri ve özellikleri geliştirmek ortak hedefi ile iddialı deneyimleri, yenilikçiliği ve işbirliğini teşvik etmek için artık her zamankinden daha yakın çalışacak” dedi.

 

Öte yandan UMG’nin Triller anlaşmazlığının üzerine yeni ittifak duyurusunun gelmesi müzik camiasında soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Universal’in bu anlaşma ile Triller’a ihtiyaç duymadığını açıkça ortaya koyduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  UK Music, Boris Johnson'a Canlı Müzik Sektörü İçin Çağrıda Bulundu

 

Fotoğraf: Hello I’m Nik 🎞